PIERRE BOREL 99 onbekend was geweest, zich onder hun ogen voor het eerst liet zien. Ze feliciteer den elkaar met die uitzonderlijke eer. Toen opende de uitvinder eigenhandig het eerste kistje of kompas, vervolgens het tweede en daarna het derde. De kistjes benamen de man bijna zijn adem, want de naald die geprepareerd was tijdens de nachtevening in de lente, liet niet de correcte aanduiding zien. Ook de andere naalden lieten niet de aanduiding zien die verhoudingsgewijs afweek zoals hij had gezegd, maar ze lieten stuk voor stuk duidelijk allemaal iets anders zien, dat elkaar tegensprak. [62] Toen dit duidelijk was geworden, vervloog de vooraf gevoelde verwachting van de heren gevolmachtigden en, in het bijzonder, van de ongeluk kige uitvinder geheel en al. Hij was door schaamte overmand, vertrok en ver dween. Deze krachtmeting paste goed bij de beroemde Galileo Galilei. Hij heeft zich zelfs met een brief en een bescheiden boekje tot de doorluchtige Staten-Generaal van de Verenigde Nederlanden gewend, die in 's-Gravenhage in Holland vergaderen. Vooraf sprak hij over de vele zaken die de Republiek tot eer strekken, en over het bekwame gedrag in oorlog en vrede waardoor de Republiek zijn roem en eer in oost en west tot aan beide polen toe verspreid had. Hij sprak ook over het veel vuldig uitvinden van instrumenten door de onderdanen ervan. Met de volgende zinnen stelde hij zeer welsprekend een nieuwe uitvinding van zichzelf voor. Doorluchtige en hoogmogende Heren Staten-Generaal van de Verenigde Provinciën van het Verenigde Nederland Met verschuldigde eerbied en in alle bescheidenheid laat de beroemde Galileo Galilei uit Florence, voornaam wiskundige en filosoof van de groothertog van Toscane, weten dat hij heel nauwkeurig en zorgvuldig onderzoek gedaan heeft en [63] dat hij (zoals hij vol vertrouwen hoopt) een manier gevonden heeft waarmee op elk tijdstip op elke plaats op het land oi op zee door iedereen de correcte lengte van de plek waar men zich bevindt, kan worden aangegeven en herkend. En hoeveel die plek verder naar het oosten of naar het westen ligt vanaf de meri diaan van een stad, staat of haven; deze meridiaan kan ieder voor zichzelf in gedachten nemen. Deze uitvinding van hem zal in de toekomst zeer bruikbaar en nuttig zijn voor scheepvaart en zeelui, in het bijzonder voor onderdanen van uwe hoogheden, die over alle zeeën en landen met heel veel roem hun bekende reizen en tochten hebben gemaakt, en dagelijks opnieuw maken, en dagelijks overal hun aanzienlijke handel uitbreiden. Vol verlangen uw roem te ver groten en met de eervolle beloning in gedachten zou hij de status van smekeling bereiken, als hij dat verdiende, bij de ongewoon sterk gemiste kennis van de lengtegraden. Dus wilde hij zijn uitvinding liever aan u, doorluchtige heren, aanbieden en nederig wijden dan aan alle andere stammen en volken, die niet meer meetellen. Hij smeekt u dus dat uwe hoogheden de opdracht willen geven dat een aantal geleerden die bekend zijn met de zaak waarom het gaat en die integer en betrouwbaar zijn, een commissie vormt. Rekening houdend met de hoge leeftijd en de grote afstand van de woonplaats van de uitvinder (deze leeftijd staat [64] hem persoonlijke aanwezigheid in deze Provinciën niet toe) kan hij hen in goed vertrouwen zijn uitvinding schriftelijk demonstreren en laten beoordelen. Dan kunt u, doorluchtige en hoog mogende heren, op basis van het verslag van uw commissieleden, een oordeel vellen over de betrouwbaarheid en zekerheid van de voorgestelde ontdekking van de lengtegraden van plaat sen. Na de goedkeuring kunt u zelf wat hij bescheiden vraagt, toewijzen als eervolle beloning van het zo gehoopte bewijs. Was getekend, Galileo Galilei.

Archief | 2007 | | pagina 101