DAGBOEK 111 troepen zich hebben teruggetrokken. Enkele dagen later (8 mei) bereikt Napoleon s ochtends Meissen; op de avond van dezelfde dag bezetten zijn troepen de oude binnenstad van Dresden. Neys troepen verjagen op 19 mei de Pruisen en Russen bij Königswartha en Weissig, terwijl Napoleon een dag later met de hoofdmacht van zijn leger de stad Bautzen verovert. Napoleon en Ney verdrijven de Russen en de Pruisen uit hun tweede verdedigingslinie. Deze trekken zich achter de Spree terug en in Silezië. Eind mei worden aan beide kanten pogingen gedaan tot hergroeperen. Op 4 juni wordt een wapenstilstand gesloten die duurt tot 27 juli 1813. Dan beëindigt Oostenrijk zijn neutraliteit, verklaart Napoleon de oorlog en sluit zich bij Pruisen en Rusland aan. Het Franse Berlijnleger levert slag bij Grossbeeren tegen het leger van Bernadotte. Er worden zware verliezen geleden. Op 26 augustus levert Napo leon met succes slag bij Dresden. De Fransen achtervolgen de vijand in de rich ting van het Ertsgebergte. Voortdurend bewegen de Fransen zich heen en weer in wat tegenwoordig het oostelijkste deel van Duitsland en het westelijk deel van Polen is, hier slag leve rend, elders proberend zich te hergroeperen. Het is winnen en verliezen. Vooral de omtrekkende en ontwijkende bewegingen van de Russen en Pruisen, onder com mando van maarschalk Bliicher veroorzaakt deze mobiliteit. De verzamelde legers van Napoleon trekken in de tweede week van oktober naar Leipzig. Napoleon zelf volgt de legers vanuit Düben. De eerste gevechten rond Leipzig worden geleverd, zware gevechten, waarbij de troepen van Napoleon aan vankelijk terrein winnen. De legers van de tegenstanders zijn ongeveer even sterk en uiteindelijk lijdt Napoleon op alle fronten zware verliezen. Daardoor ontstaat gebrek aan reservetroepen. De gevechten blijven doorgaan, ondanks de duizenden doden en gewonden. Napoleon laat de legers opnieuw stelling nemen. Ook de Russen, Pruisen en Oostenrijkers hebben zich opnieuw opgesteld. Aan het eind van de dag heeft Napoleon zijn positie in hoofdzaak kunnen handhaven. Zijn tegenstanders weten echter op 19 oktober Leipzig te veroveren, waarna Napoleon zich moet terugtrek ken en daarmee deze slag heeft verloren. Pruisen, Russen en Oostenrijkers achter volgen het restant van het Franse leger tot diep in Frankrijk. In Frankrijk Na de veldtocht in Duitsland is de oorlog niet voorbij. De strijd verplaatst zich naar Frankrijk. De Zeeuwse gardes d'honneur die nog steeds in Versailles in depot liggen, hebben daar geweldig last van gehad: in plaats van dat ze naar huis kun nen, worden ze onder dreiging van de Russische en Pruissische legers naar het zui den gestuurd. In Duitsland blijven achtergebleven eenheden van de Napoleontische legers nog betrekkelijk lang aanwezig. Voor de situatie van De Jonge is het feit dat op een groot aantal versterkte plaatsen nog lange tijd een Frans garnizoen blijft, dan ook persoonlijk van belang. Het is de reden dat hij pas tegen de zomer van 1814 naar huis kan. Wie de oorlogssituatie in detail volgt, verbaast zich over de tactische bewegingen waarmee Napoleon de strijd aangaat.

Archief | 2007 | | pagina 113