DAGBOEK 169 Na men min of meer gegoed is, heeft men of een enkelde steen, ofwel, een of meer beelden in een gepaste houding, welke bijna alle wel bewerkt op een piëdestal geplaatst waren. Men vindt deeze Grafplaatsen in Silesien in Saxe. Deeze, te Liegnitz, was intusschen de schoonste ik gezien heb. Vermoeid van rond te dwalen, zoekt men eindelijk eenige rust verkwikking hier toe zijn twee huizen bijzonder geschikt, het Badehaus Luneville. Het eer ste niet ver van de Breslauer-Poort, het andere even buiten de Heynauer gelegen, beide even schoon, hoewel verscheiden. Het Badehaus heeft eene beneede twee bovenkamers. De beneede is zoo élégant gemeubeleert geschildert, dat ik somtijds een geheel uur alleen daarin met genoegen heb doorgebragt. De bovenkamers zijn niet minder schoon. Aldaar is een billart al wat tot verkwikking nodig is, kan men aldaar bekomen, boven dien baadt men zich voor 8 grossen courant (omtrent 12 stuivers hollands), men heeft een aangenaam bad-kamertje het benoodigde linnen. Bij het intreden van Luneville vindt men een altaar met dit inschrift mit Gott unci derZeitiets verder staat een tweede die tot opschrift heeft An Gottund der Natur. Ieder is met eenige bomen overschaduwt, &c maakt eene aangenaame vertoning. Nu gaat men verder door twee lanen, die elkander paralel zijn Sc alléén door aller hande vrugtbomen gevormt worden. Deeze lopen eindelijk op eene te zamen, voert naar het huis, t geen voornamentlijk in een groote Coepelvorminge zaal bestaat, welke zoodanig geschildert is, dat men de zelve door vermeerdering van perspectives nog veel groter geloofd, dat zij waarlijk is. Van het huis gaat voor noemde laan nog veel verder, tot men eindelijk aan een uit groen gemaakt coepel- tje komt, waarin een Urne op een piëdestal met dit opschrift van Horatius: lin- quenda domus tellus placens uxor, neque arborum quas colis praeter invisas cupressos ulla brevem dominum sequetur.lu~ Een opschrift dat ik, voor een gedeelte, zoo gaarne op mijnen toestand toepaste, ofschoon hier door Horatius op den dood gedoelt werdt. Ook in Luneville is een billart Sc men bekomt er allerhande verkwikkingen, voor al vrugten tegen een zeer matigen prijs. Des zondags wordt hier gedanst men treft er twee a driemaal in de week een zeer smaakvolle muzijk. Reeds verscheidene malen had ik order bekomen, om mij naar Glogau te begeven, telkensreise ontving ik zoo van den ordonnateur als van den Médécin principal contraorder, daar het getal zieken daaglijks toenam mijnen dienst noodzaaklijk maakte. De Heer Bosio ontving dezelve order men belastte hem te vertrekken. Bevreesd om in Glogau belegerd te worden, zoo ik geloof, door ongelukken die zijne Familie getroffen hadden gekweld, bovendien somber van aart, joeg hij zich een kogel door het hoofd bragt zich met een scheermes eene wonde aan den hals toe. Beide wonden waren ligt, maar na dien tijd waanzinnig, verscheurde hij zijne blessuren stierf in den allerëlendigste toestand, zoo wel door dezelve, als door honger dorst, daar hij alle spijs drank hardnekkig geweigerd hadt geene redenen in staat waren om hem te bewegen eenig voedsel tot zich te nemen.

Archief | 2007 | | pagina 171