DAGBOEK 171 IX In Glogau Glogau, een vesting is de Hoofd-stad van Neder-Silesien en heeft 10,000 Inwoonders. Er is een Koninglijk slot, waarin de plaatsing der Koninglijke Domein-kamer het Opperlands-Gerigt. Deeze woning is thans door den Gouverneur, Baron de Laplane, geoccupeert heeft een schoone tuin, die voor ieder openstaat, &c waarin ik meenig aangenaam uur gesleten heb. De Oder vloeid tusschen de stad den Dome. De Domekerk heeft een Proobst, 5 Prelaten, 5 resideererende 9 niet resideerende canonici, de kerk zelve is de eenig merkwaardige van Glogau.115 Deszelfs schilderijen, waarmeede het tog te zeer gechargeert is, zijn waardig gezien te worden, de basreliëfs &C schilderstukken a la fresco wekken, met regt, de hoogste bewondering. Eene roomsche Kerk, drie Kloosterkerken, een roomsch Gijmnasium, eene groo- te luthersche Kerk, een groote gereformeerde, een nieuwe schoone garnizoen-kerk 6 een jooden Hoofd-sijnagoge zijn de publieke gebouwden der stad. De drie Kloosterkerken zijn thans magazijnen, ook de garnizoenskerk, het roomsch gijmnasium is een Hospitaal, in een andere Kerk heeft men korenmolens geboud. De luthersche Kerk is ook Hospitaal, de gereformeerde eene caserne, waartoe ook de schoonste &C beste huizen ten getale van 68 genomen zijn. De stad is over het algemeen schoon regulier geboud, maar heeft, zoo als men uit het bovenstaande voor een gedeelte bemerken kan in de laatste tijden veel geleden. Het guarnisoen is thans 7,000 mannen sterk. Men vindt drie Fabrieken, een catoen-laken- leder-fabriek, waarvan de laatste door de belegering omver geworpen is, zoo ook de geheele agter-Dome een der naast gelegene Dorpen (Zerbau) molens, bomen, begraafplaatsen &c, om de stad te versterken voor allen onverhoedschen aanval te dekken. Een slot, merkwaardig door deszelfs ouderdom - het stond reeds 560 jaren - heeft dit zelfde lot ondergaan, in één woord, alle de environs der stad van welke zijde men ook dezelve nadert, zijn nedergeworpen vernietigd. Deeze vesting is anno 1806 den lsten December na een bombardement van vier weeleen door de fransche beiersche Troupen ingenomen. Op nieuws is het den 2lsten febr. 1813 door de Russen berent114 14 weeken geblokkeert eindelijk door de overwinningen der Franschen bij Lütsen Bautzen bevrijd. De tijd die ik in Silesien heb doorgebragt, heeft mij gelegendheid gegeven, om mij, zoo wel door lectuur, als door omgang met der zaake kundige, eigen onderzoek met al wat deeze Provintie merkwaardig oplevert, meer of min bekend te maken. Deszelfs politische toestand, deszelfs vorderingen in beschaving, in den akker bouw, fabrieken manufacturen, haare handel eindelijk, dit alles is zoo beziens- bewonderingswaardig, dat zeker weinige Landen, met Silesien in vergelijk komen kunnen. Silesien heeft eene oppervlakte van 685 Duitsche quadraat mijlen. Het getal haa- rer Inwoonders bij de huldiging van Frederik den grooten was 1,000,000 men-

Archief | 2007 | | pagina 173