174 DAGBOEK van applicatie.12" Men rigte zich dus, mijnes inziens, in zijne beoordeling naar den middelstand, &C deeze doet zich in Silesien zeer voordelig voor. Eerlijkheid, rond borstigheid, welwillendheid &C een open karakter zijn in Silesien algemeen. Voorkomendheid jegens vreemden is niet zeer groot, maar gevalt men eens, dan kan men zoo veel te meer op hunne vriendschap rekenen. (Misschien is mijn oor deel omtrent hunne mindere welwillendheid jegens vreemden ongegrond, een man tog, die de fransche Cocarde draagt kan hier onmoogelijk op het eerste abord welkom zijn,121 vooral dan, wanneer hij ongenodigt komt. Het een ander was helaas! mijn geval!). De natie eert bemind haaren Koning, zij weet de voordeelen eener goede monarchalische Regering naar waarde te schatten. De middelstand is over het alge meen zeer verligt, kent de beste in- uitlandsche schrijvers. Comedie-schrijvers, Roman- Toneel-digters zijn in kleinen getale, misschien wel, wijl de natie ern stig de beamte eene persoon is, gelijk hij zijn moet, dat is, zoodanig een, die zich geheel aan den dienst zijnes konings wijdt dien daardoor weinig tijds voor ande re bezigheden overblijft. Dan ook deeze amptenaren zijn niet alle vreemdelingen in het vak van letteren, "Wolf, Garve, Fülleborn waren Silesiers, ook Günther, Hofmannswaldau, Opitz, Tralies andere waren digters, die deeze provintie tot eer verstrekken.122 De toon in gezelschappen is hier vrolijk, ongedwongen, fatsoendeljk, dus aange naam. Men overtuigt zich dat onder deeze braaven menschen geen ander onder scheid dan tusschen eene goede opvoeding gedrag deszelfs tegendeel plaats grijpt, in een woord: waare verdiensten worden hier alom geschat, geprezen beloond. Van deeze lange digressie keer ik thans weder tot mijn Journaal.123 Na het hervatten der vijandelijkheden bij het einde der Wapenstilstand vreesden wij eene nieuwe belegering. Dan de verwinnende wapenen der Franschen, die, zoo men zegt, de Pruissen Russen volkomen geslagen hebben, ontheffen ons van deeze vreeze. Intusschen zijn de poorten thans, daar ik dit schrijve (28 Aug.) zedert 8 dagen gesloten, wij hebben geen de minste communicatie noch met het Hoofd-quartier, noch met Frankrijk. Men gelooft intusschen, dat deeze in de tegenswoordige omstandigheden welhaast zal hersteld zijn.

Archief | 2007 | | pagina 176