DAGBOEK 177 in aanmerkelijken aantal, terwijl de rations zeer vermindert Sc op de helft bijna gebragt zijn.12" Den 27sten October vierden de Pruisen Sc Russen door het lossen van hun geschut Sc klein geweer een groote overwinning, die bij Leipzig bevogten was. Om de kwaade impressie, die dit op het Garnisoen maken moest, voor te komen, of wel te vernietigen, gaf de Gouverneur den volgenden dag eene Dag-order, welke hierbij gevoegd is (num. 3). Deeze order vondt men den anderen dag afgescheurd. Op nieuws werdt dezelve aangeplakt, Sc ging, gelijk de eerste verloren. De Gouverneur hierdoor vertoornd gaf de arme Burgerij de schuld Sc dezelve moest, hoezeer door menigvuldige con- tributien verarmd, 20,000 francs straf betalen (num. 4).130 Men dagt zich onschuldig Sc weigerde de betaling. Dan twee dagen daarna plant te men kanonnen met druivetrossen (mitraille)151 geladen aan alle de hoeken dei- stad Sc bedreigde dezelve met plundering. Men moest in een half uur zijn besluit nemen. Dit middel maakte indruk, vooral bij hun, die het meest te verliezen had den Sc men bewilligde de order des generaals. Nov. In den aanvang van November werdt weder een contributie voor Tafel Sc Hospitaal-gelden geheven, dezelve bedroeg bijna 30,000 fr. Hoe zwaar dit de bur gerij viel, kan men zich zeer ligt voorstellen, wanneer men in aanmerking neemt, dat de voornaamste Sc rijkste burgers voor Sc zedert de eerste blokade Sc veele die iets hadden kunnen bijdragen gedurende deeze de vesting verlaten hadden, terwijl zedert de laatste belegering, dus van den aanvang van Junij, tot hiertoe, meer dan 500,000 fr. gegeven waren door eene stad, welke 7 Jaren door de Franschen bezet was, weinig of geen toevoer gehadt hadt aan alle hunne vorderingen meestal zonder betaling voldoen moest. Bij de groote desertie konde de Gouverneur niet veel op zijne Troupes bouwen, de Artillerie- Genie-Corpsen uitgenomen, welke door eene goede betaling de eeni- ge waren, die zich gezond bevonden Sc met grooten ijver voor de verdediging der stad bezield waren. Intusschen maakte eene manoeuvre der vijand eenen uitval noodwendig. Men hadt namentlijk in den nagt van den 7 8 November rond om de gantsche stad, dubbelde loopgraven (Tranchées) geöpent, zoo gezwind, dat des morgens van den Ssten alles in order gebragt was Sc zoo geheimvol, dat men het van de vesting niet bemerkte, Sc dus ook door geen kanonnenschot hadt trag- ten te verhinderen. De Gouverneur in der mening, dat veele van het Belegerings-Corps waren afge- marscheert, deet den 8 9 kleine uitvallen waarbij hij wel eenige menschen ver loor, maar zijn plan, om hun werk te verstoren niet bereiken konde. Dan den 10de was een merkwaardige dag: twee Bataillons met Artillerij voorzien, rukten uit de Breslauer Sc Pruissische Poorten Sc werden met den vijand handgemeen. Meer dan zeventig kanonnen van onze zijde Sc een niet minder levendig Sc aanhoudent vuur van den kant der vijanden maakten aan beide zijde eene schrikkelijke verwoesting. Tegen één uur rukten deeze weder in de stad Sc werden door twee Bataillons Croaten Sc een Bataillon Primaners vervangen.132 Het vuur was aanhoudent, hevig Sc sterker dan in den morgen. Om zes uuren des avonds kwamen onze Troupes

Archief | 2007 | | pagina 179