DAGBOEK 187 dan van beide zijden, het geen nog weinig ernst tot capituleren verraad. De ziek- tens nemen meer meer de overhand naauwelijks bedraagt het getal der gezon de 1800 mannen. De contregardes worden alle gemineert, zoo ook de binnen-wal- len, in geval van attaque laat men de gantsche vesting springen. Volgens eene order des generaals hebben wij uit onze hospitalen alle personen moeten aangeven, die in geval van attaque voor eenige uuren dienst doen kunnen. De rations gezout- paardevleesch voor de soldaten worden op een p[on]d gebragt, waarmeede men ook, bij gebrek van versch vleesch de kranken voedt. Dit het gebrek aan geneesmiddelen vermindert daaglijks het garnisoen. Den 3den werdt van s morgens ten 6 tot 8 uuren aan de Oder-zijde geschoten, waardoor veele huizen des Doorns beschadigt werden. Nademiddag ging de Commandant Martin als parlementair naar Modlau. De geheele maand duurden de onderhandelingen voort, waar van men in het publiek alleen vernam, dat men hoop hadt naar Frankrijk terug te keren. Eindelijk werden wij verzekerd, dat dit aanbod waarlijk gedaan, maar voor als nog van de hand gewezen was, door middel van eenige raquetten, die in de stad geschoten de nevensgaande proclamatie (n. 14) verbreidden &c in aller handen leverden. Men zegt dat men zich nog deezen dag (31 Maart) verklaren moet, dat anders eene russische gevangenschap overmijdelijk is. Hoe zeer ik, privaat-interessen voor een ogenblik bij zijde gesteld, daarna verlange, kan men daar uit opmaken, dat ons eenig voedsel paarden- slegt gezouten vleesch is, terwijl mijn dienst, bij gebrek van geneesmiddelen, daar in bestaat, om de zieke in de Hospitalen door een onge neeslijk scorbut 6c rotkoortsen te zien omkomen, een schrikkelijken toestand voor eenen mensch, die een gevoelig voor het ongeluk zijner medemenschen lijdend hart in zijnen boezem omdraagt. In de laatste dagen is het water in de Oder aanmerkelijk gewassen, bijna 14 voe ten hoog, overspoelde het de gantsche lanschap aan de Oderzijde, zoo ver het oog reikte, de schaade moet aanmerkelijk zijn. Hierdoor hebben ook de Russen hun standpunt &C batterijen verlaten zijn terug-geweken. De ijsgang in de Oder zelve bedreigde door de opeenhoping van ijs de brug drong de schepen wagens, die op het ijs, t' welk ook nog daaglijks geopend werdt, gesteld waren, om bij storm tot eene borstwering te dienen, tegen dezelve met een zeer groot geweld. Intusschen maakte de stroom door de Alte-Oder aan de overstrooming, die veel ijs met zich voerde eenig lugt &C de brug werdt gered. Na het inwerpen der laatste Proclamatie gingen geene parlementairen meer uit de vesting, één uitgenomen aan de zijde der Russen, welke reeds lange verklaard had den, dat zij zich in de zaak niet meieren wilden,IS~ alles aan den Commandant der linker Oder oever overlieten. De commandant Maisonneuf werdt dus van hun teruggezonden na deezen dag debiteerde men algemeen, dat alle onderhande lingen afgebroken waren. Het misnoegen was algemeen de haat tegen den Gouverneur hadt zich tot op den soldaat voortgeplant. April In den nagt van den 4den 5den werden rondom de vesting eenige schoten gedaan, naar men verzekert, op nieuws raquetten ingeschoten. Van onze zijde

Archief | 2007 | | pagina 189