196 DAGBOEK Na 14 2 uuren vertrokken wij naar Brunswijck Sc arriveerden aldaar door een aan genaam landschap, het geen nabij de stad veel schoner werdt, tegen 5 uuren. In de stad speelden ons de Boeren, die ons reden, een lelijken streek. Bij den Commandant afgestegen, om onze feuilles de route te viseren, spanden zij af Sc lieten onzen wagen niettegenstaande de tegenswoordigheid onzer bediende, die nog jong was, midden op de straat staan. Wij waren dus genoodzaakt een paard te huren, die onze bagage Sc wagen naar den blaauwen Engel voerden. Na ons omge kleed te hebben gingen wij uit, om de stad Sc deszelfs environs te bezigtigen. Brunswijckniettegenstaande zijne bevolkering van 30,000 inwoonders, is eene stille stad, dezelve heeft eenige zeer ouderwetsche gebouwen, vooral zijn het de kerken. Het paleis is niet groot, maar met smaak geboud. Ook heerscht dezelve over het algemeen, Sc wij zijn, geloof ik, in den goeden smaak der architectuur, wanneer wij ons met de Duitschers vergelijken, ten agter. Rondom de stad zijn de élégantste tuinen, zoo publieke als privaate. Op den weg naar Wolfenbuttel vooral grenst het eene buitengoed, de ééne tuin aan den ande re. De weg zelve is zeer breed Sc heeft zes lanen van de schoonste boomen. Voor een Hollander moet, geloof ik, deeze stad de aangenaamste zijn, die hij, buiten het vaderland, tot zijne woonplaats verkiezen kan. Reinheid is hier te huize als bij ons, cultuur, vriendelijkheid, heerlijke environs, een welgeboude wel bestraate stad maken Brunswijck tot een der aangenaamste van gantsch Duitschland. 26 Bijna M 7 in den morgen van den anderen dag vongen wij onze reis weder aan Sc arriveerden puncto 10 uuren in Peine., een klein Sc zoo het scheen armoedig stad je. Voor elf uuren verreisden wij met andere paarden naar Burgdoif, eene andere han- noversche stad, bijna van dezelfde grootte als de vorige, alleen zag hier alles beter Sc rijker uit. Verscheidene huizen, als ook een kerk werden hier van de grond af nieuw opgeboud. Voor twee uuren vongen wij de laatste Etape des daags naar Hannover aan Sc arri veerden in deeze Hoofdstad even voor 6 uuren. Wij hadden den gantschen dag door een zeer schoon Land gereden, Sc eenige min of meer welvarende dorpen gepasseerd. In Hanover aangekomen zorgden wij voor ons quartier Sc, zoo als gewoonlijk, voor alle toebereidselen onzer reise, die wij den anderen dag zouden voortzetten. Nadien bezagen wij de stad, die 21,000 Inwoonders heeft, niet zoo schoon als Brunswijck is, maar toch eenige zeer bezienswaardige straten in zich bevat. De Environs zijn heerlijk schoon, vooral eene Promenade, die de gantsche stad omgeeft, Sc door eenige Alleen bomen geformeert wordt. Het merkwaardigste deezer stad is het monument ter eere van Leibnitz opgerigt aan het einde van een der bovengenoemde Allées. Hetzelve heeft een koepel-vor- mig dak, gesteunt op 12 zuilen van de ionische bouworde, met het opschrift in deszelfs frontispice Genio Leibnitzu.X7[ Midden in deezen tempel staat op een altaar zijn borstbeeld met deeze eenvoudige inscriptie Leibnitz. Een genoegen was ons hier nog voorbehouden: het zien namentlijk van de zegen wagen, die gisteren hier aangekomen is heden sejour maakte.172 De kassen waar in ingesloten was, waren geheel omkranst, op allerhande wijze vercierd met

Archief | 2007 | | pagina 198