DAGBOEK 203 Wij hebben een klein dog vrij aangenaam huisje op de Joode Heeregragt gehuurd no. 7917* en is het onaangenaame van het garnison van Amsterdam het welke in eene zeer drukke dienst en het aanhoudend heen en weer lopen door deze groote stad bestaat mij hier tegen mijn zin veel van den [eene?] tijd ontsteel van welke ik liever een gebruik meer strokende met mijne smaak wenschte te maaken, zoo zoude ik mij zeer gelukkig voelen. Dan gij mij, waarde vriend, mijn geluk in het huwelijk benijde kan ik beseffen; dog het ligt aan U om dit zelfde geluk deelachtig te worden. Even zo als wij in veele andere dingen overeenstemmend denken en gevoelen zo doen wij het ook met betrekking tot huiselijk geluk. Wij beide beschouwen het zelve als het eenige solide het welke wij kunnen deelachtig worden. En op welk een wijze moeten wij ons tragten het zelve te verzeekeren - in de keuze van eene vrouw bij wier goedheid of liever welwillendheid de grondslag van het character uitmaakt en gelijkheid van humeur (zo zelden het deel van de vrouwen of meisjes van eene zogenaamde brillnnte omgang) ons het rustige genot van ons geluk verzekert. Die meisjes welke in alle gezelschappen gewoon zijn de hoofdrol te speelen, wier talenten de bewondering van alle zij trekken die zullen zij zo moeijlijk in de huiselijke lering kunnen verneemen. De loftuitingen van alle welke haar omringd hebben te zeer haare ooren verwend en de galantste echtgenoot is tog niet altijd gereed [gewend?] in het bewonde ren van de talenten van zijne vrouw met het galante jongeheertje te wedijveren; is het dan te verwonderen dat zij wel eens tusschen beide gemelijk worden en verlangen minder ondank- baare ooren haare talenten ten toon te stellen. Nog een klip voor ons geluk vinden wij in de lectuur welke het verstand en het hart van het meisje heeft gevormd. Met de edelste begrippen van deugd, met de zuiverste idéën van liefde, verbind zij dikwijls overdreevcne denkbeelden welke welhaast het graf voor haar en ons geluk moeten bereiden. Hun romaneske lectuur heeft haar eene waereld geschapen welke nergens als in het brein van de auteur bestaat en een ingebeeld ongeluk maakt haare staat beklagenswaardig en dus ook de onze. Dog genoeg lieve vriend over een onderwerp zo rijk aan stof. Wanneer ik zo eens aan het keufelen kom dan kan ik er zo moeijlijk mede ophouden. Wij groeten U regt hartelijk en ofschoon ik ook zo traag was in het schrijven, zo durve ik U tog waarde vriend verzoeken mij spoedig met een brief te verheugen, in t vervolg zal ik prompter in mijne antwoorden zijn. Vale t.t. W. Ab. Bake P.S. Schrijf mij eens lieve vriend wat bij Fak Brouwer te Middelburg thans die chocolade kost welke men tien jaaren geleeden bij gem voor 25 stuivers kogt. Van onze wagen zijn wij zeer slegt afgekomen, ik dezelve voor f 32, - moeten verkopen. Over f 16, - kunt gij dus lieve vriend disponeeren bij Uwen oprechten vriend W.A.B.

Archief | 2007 | | pagina 205