206 DAGBOEK Bonifacius de Jonge na zijn terugkeer Dokter De jonge heeft de maanden na zijn terugkomst inderdaad besteed om naar een geschikte bruid te zoeken. En die winter vindt hij het geluk. Op 4 mei 1815 sluit hij een huwelijk met Jacoba Petronella Frederika Albertina van Doorn, de dochter van Abraham van Doorn en Petronelle Wilhelmina van Dishoeck. Ze zit er warmpjes bij: haar vader, Abraham van Doorn, was schepen en burgemeester van Vlissingen, landdrost van Zeeland onder Lodewijk Napoleon, staatsraad, che valier de l'Empire.m Bonifacius1 aanstaande Jacoba was geboren in Vlissingen op 5 augustus 1795. Ze was dus 19 jaar toen ze met de 27-jarige dokter het Middel burgse doktershuis ging delen. Haar moeder, Petronella van Dishoeck, dochter van een andere Vlissingse burge meester en reder, was in 1802 overleden, maar vader Abraham had een nieuwe vrouw getrouwd: Cecile Maria Steengracht, evenmin van onbemiddelde familie, die de kinderen had opgevoed. Ook de vader van de aanstaande bruid was echter in mei 1814 overleden. Hij liet overigens het landgoed Der Boede na en het tegenoverlig gende Moesbosch. Een huwelijk met een meisje van Van Doorn, een vermogende familie die in West-Indië fortuin had gemaakt, moet voor Bonifacius de Jonge een goede partij zijn geweest. Voor het vervolg is het niet irrelevant om te vermelden dat Cecile Maria Steengracht toen ze trouwde met Abraham van Doorn weduwe was van Johan Pieter Lantsheer. Uit dat huwelijk had ze verschillende kinderen. Bonifacius de Jonge en zijn jonge bruid kregen twee dochters, maar zijn vrouw stierf na de geboorte van de tweede, in 1817. Ook dit kind stierf. De oudste doch ter uit dit huwelijk, Wilhelmine (1816-1879) trouwde overigens met haar neef Willem de Jonge van Ellemeet, de vermogende man die onder Oostkapelle het landgoed Overduin liet aanleggen, en onder andere de legendarische verzameling Catsiana aanlegde. Nadat zijn eerste vrouw overleden was, huwde Bonifacius de Jonge op 7 oktober 1819 met Cornelia Henriëtte Lantsheer (*1796): dochter van zijn schoonmoeder uit haar eerste huwelijk, met Johan Pieter Lantsheer. Zowel naar de ene kant als de andere hecht De Jonge zich hiermee aan de vermogendste families van Zeeland, landeigenaren, bewoners van buitenhuizen en veelal participanten of bewindvoer ders in de handelscompagnieën. Wie bovendien de huwelijken nagaat in deze families ziet ontelbare verbindingslijnen. Zo trouwde een zwager van De Jonge, de beroemde Hendrik Jacob van Doorn met Adriana Schorer, een dochter van een Middelburgse burgemeester.1SI Zijn broer Anthony Pieter van Doorn huwde de dochter van een andere Middelburgse burgemeester: Anna du Buisson Becius, ter wijl zuster Wilhelmina van Doorn in het huwelijk trad met de broer van Anna: Hendrik du Buisson Becius. Deze laatste is een van de Zeeuwse gardes d'honneur geweest die gedwongen waren 'vrijwillig1 in dienst van Napoleon te treden, met twee jongens van Schorer, en een uit de familie Lantsheer! Kennismaking met de dagboeken en documenten van Zeeuwse jongemannen onder Napoleon raakt het Zeeuwse patriciaat in zijn volle omvang: huwelijkspoli tiek, bezit en vermogen, politieke invloed en ambtelijke functies, samenwerking met de Fransen. Een uitgelezen historische casus.

Archief | 2007 | | pagina 208