DAGBOEK 217 Frankrijk trouwt hij op 3 november 1814 te Middelburg met Maria Anna van Citters ("Goes, 7 juli 1793). De vader van de bruidegom, de zeer rijke Jan Cornelis van Stapele, woonde opTholen en was ontvanger-generaal van Zeeland. De moeder van Van Stapele jr. was Maria Janette Duijmaer van Twist. Zijn bruid was een dochter van Aarnout van Citters (directeur der directe en indirecte belasting) en diens nicht Sara Jacoba van Citters). 53 De Jonge heeft de data het hele dagboek door en marge gezet. 54 Tirlemont is Tienen, Saint Trond is moeilijk te lezen (het lijkt St. Fronc), maar het zal niet het huidige Thorembais-St.Trond zijn, maar Sint Truiden. De Jonge gaat vervol gens via Huv door het Maasdal naar Luik. 55 Duitse Jülich, in het Nederlands Gulik. 56 Meinard Philip Marinus van Visvliet (1892-1849). De Jonge kende hem van de Latijnse school. Van Visvliet, die de zoon was van een stadsbestuurder uit Veere, studeerde rech ten in Leiden (in ongeveer dezelfde periode als zijn vriend). Hij trouwde met Henriette de Fremery, werd stadssecretaris en wethouder van Middelburg. Er waren meer relaties: een oom van Bonifacius, Frangois de Jonge, was met Dana van Visvliet getrouwd. 57 En voor wie, om welke reden? 58 Extra post nemen: een speciaal gehuurde postwagen. 59 Maarschalk: hier wellicht in de betekenis van maréchal de logis, 'wachtmeester speciaal belast is met de logis'. 60 J.H. Schorer (1760-1822): burgemeester van Middelburg, gouverneur van Zeeland, lid van de conseil départemental. Hield tijdens zijn burgemeesterschap onder Lodewijk Napoleon een dagboek bij. Hij bewoonde het Van de Perre-huis. Vgl. De Bruine, 1962. 61 Mevr. de wed. van der Mandere: dit zal de weduwe zijn van Jan Cornelis van der Mandere (1773-1810), lid van de vroedschap van Middelburg, Jacoba Johanna van der Perre. 62 Drievoudige reiskostenvergoeding. 63 Mevr. Van Schoor kan de echtgenote van Jan Meinard van Schoor (ca 1763-1837) zijn, wethouder van Middelburg. (Mogelijk bedoelt De Jonge hier een mevr. Schorer.) 64 Toelage uit de staatskas aan niet-regerende leden van een vorstelijk geslacht, in dit geval 'bezitting die levensonderhoud oplevert'. 65 Primaat, aartsbisschop, leider van een kerkprovincie. 66 Moeilijk leesbaar: hier heeft De Jonge een woord gecorrigeerd. Het lijkt alsof er werk- stand heeft gestaan. 67 Lieues: Franse mijlen van ruim 4 km. 68 De route die De Jonge c.s. hier nemen is vrij eenvoudig te volgen van Hanau naar Fulda. Zijn spelling van de plaatsnamen lijkt echter enigszins af te wijken van de hui dige: Gelnhansen, Aufenau, Salmiinster, Steinau, Schliichtern. 69 Thans Hünefeld. 70 Hugues Bernard Maret, hertog van Bassano, Napoleons minister van Buitenlandse Zaken van 17 april 1811 tot 20 november 1813. 71 Koning van Rome is Napoleon Frans Karei Jozef Bonaparte, zoon van Napoleon Bonaparte en Marie Louise van Oostenrijk, kreeg bij zijn geboorte op 20 maart 1811 de titel koning van Rome. Hij groeide op in Wenen en stierf daar op 22 juli 1832 aan tuberculose. 72 Trobsdorf ligt ten westen van Weimar, vermoedelijk bedoelt De Jonge deze plaats die in cle tekst nauweli jks leesbaar is. 73 Montering: de uitrusting van een soldaat (M. de Vries en L.A. te Winkel, Woordenboek der Nederlandscbe Taal-, verder: WNT). 74 Hertogin Anna Amalia, die bijna twintig jaar het hertogdom Weimar-Eisenach bestuur de, tot haar zoon, de zogenaamde Goethe-Hertog Carl-August, meerderjarig was, schiep de omstandigheden dat in Weimar aan haar hof een Musenhof ontstond met allerlei kunstenaars en geleerden.

Archief | 2007 | | pagina 219