DAGBOEK 75 De Jonge schrijft Saule, maar zal de rivier de Saaie bedoelen. 76 Naar het theater waar matige toneelstukken van Kotzebue goed opgevoerd werden. August Friedrich (von) Kotzebue (1761-1819) schreef meer dan 200 komisch bedoel de toneelstukken. Hij werd om politieke redenen (hij was conservatief) trouwens ver moord door een Duits-nationalistisch student. 77 Cornelis Vis (1788-1853), koopman, rechter, griffier van de staten, lid van de raad van Middelburg, lid G.S., lid staten van Zeeland, ontvanger indirecte belasting. Vooral agra- ricus op zijn buitenhuis-hofstede Molembaix onder Grijpskerke, waar hij proeven deed met groenbemesting. Vis was (sinds 1810) gehuwd met Perone Constance Boddaert. 78 De 'gewettigden moord' die De Jonge hier bedoelt, is de slag bij Jena, 4 oktober 1806 ten westen van de rivier de Saaie. 79 Antoine Laurent de Jussieu (Lyon, 12 april 1748 Parijs, 17 september 1836) was een Franse botanicus. Jussieu is bekend van zijn Generaplantarum (1789), met een classifi catie van planten boven de rang van geslacht. Carl Linnaeus had alle planten geclassifi ceerd, maar diens classificatie ging niet hoger dan die van geslacht. 80 Epidemium Alpinum is een berberis-soort, in oorsprong uit Zuid-Europa. Conium maculatum is bij ons bekend, hoewel vrij zeldzaam als de gevlekte scheerling en lijkt veel op kervel. Stang betekent hier steel, stengel'; articulatie: 'lid'. (WNT). 81 Senaatskamer in het academiegebouw te Leiden met de beroemde portrettenwanden. 82 Zo goed als zeker een boek in formaat octodecimo bedoeld, met een hoogte van 12.5- 15 cm. 83 De grote Kotzebue: August Friedrich (von) Kotzebue (1761-1819) (zie boven) en de andere Kotzebue kan bijna niemand anders zijn dan de zoon: Otto von Kotzebue (1787-1846). 84 Herberg De Zon zie vervolg. 85 Bewonderen: hier Verwonderen (WNT). 86 Noot van B. de Jonge: Zie A. v. Kotzebue, Erinnerungen 1805. 87 Een musette: zak voor officieren, met name voor spullen die gepoetst werden. 88 Solatium, etc.: het is een (schrale) troost voor ongelukkigen, deelgenoten te hebben gehad in het ongeluk. 89 Billeteren: een inkwartieringsbiljet ontvangen. Werd of werdt (zoals De Jonge normaal schrijft): door zijn correctie niet te beslissen. 90 De Jonge heeft hier twee maal een &-teken. 91 Thans Wilsdruff, enkele kilometers ten westen van Dresden. 92 Kantonneren: (mbt. troepen) in dorp of stad inkwartieren of legeren in openbare gebouwen. 93 Arduinsteene schrijft De Jonge normaal, maar hier kan ook arduine steene staan. 94 Na zich horen: 'zichzelf gaarne hooren, eene uitdruikking voor: met blijkbaar welgeval len aan zijn eigen woorden spreken; verg. fra. s'écouter (parler)' (WNT). 95 René-Nicolas Dufriche, baron Desgenettes (1762 - 1837), bekende militaire arts uit de Grande Armee. (Zie o.a. www.medarus.org/Mcdecins/MedecinsTextes/desgenettes.html met zijn portret). 96 In de gebieden (landen) van de geallieerden. 97 Munitiebrood: soldatenbrood van o.a. rogge, vgl. ook kommiesbrood of kuch. Geëmpareert (Frans s'emparer): bemachtigd. 98 Baldadigheid: hier in de verouderde sterke betekenis van 'misdadigheid, snoodheid' (WNT). 99 Gecantonneert (Frans: can tonner): gelegerd. 100 In het hs. van De Jonge is de naam nauwelijks te lezen (het lijkt Gnatenberg), op oude Duitse kaarten van Silezië of in naslagwerken komt de naam niet voor: in een negen- tiende-eeuwse Winlder Prins-encyclopedie, s.v. Broedergemeente, komt als woonplaats van een Hernhuttersgemeenschap Gnadenberg voor, het huidige Godnow (bij Boleslawiec, het voormalige Bunzlau).

Archief | 2007 | | pagina 220