JAARVERSLAGEN 2006 - drs. Remmelt Daalder (conservator van het Nederlands Scheepvaartmuseum te Amsterdam), die een lezing hield onder de titel 'De eeuwige roem van een zee held'. Daalder vroeg zich af hoe juist De Ruyter in Nederland de status van onster felijkheid heeft weten te bereiken. Ook de vraag naar de behoefte aan heldendom die een samenleving in verschillende perioden heeft, kwam aan de orde. - drs. Vibeke Roeper (consulent erfgoededucatie voor de provincie Noord-Holland en publiciste op het gebied van maritieme geschiedenis) sprak, met Bestevaer als opvoeder, over het leven van Michiel de Ruyter in schoolboeken en jeugdromans. Zij releveerde hoe tal van generaties werden opgevoed met verhalen over de grote zeeheld, zij plaatste de stroom van jeugdboeken over De Ruyter in de tijd waarin zij verschenen, en zij ging in op het beeld dat deze boeken van hem schetsen. Tot slot beantwoordde zij de vraag, wat kinderen tegenwoordig nog leren over deze zeeheld. De WHA verheugde zich over de aanwezigheid van F.P.J. de Ruyter de Wildt, nazaat en tevens sleutelbewaarder van de graftombe van admiraal De Ruyter in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Hij gaf een korte toelichting bij het filmfragment over de graftombe en over de instandhouding van zijn nagedachtenis door de nazaten. Tussen de lezingen door werden televisiefragmenten uit Van Gewest tot Gewest (1996) en Van hier en nu (1985) getoond. De regionale media besteedden ruim aandacht aan de studiedag, die opnieuw in nauwe samenwerking met de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland werd georganiseerd en mede mogelijk werd gemaakt door een bijdrage van de Gemeente Middelburg. De studiemiddag werd bezocht door zon zeventig leden en andere belangstellenden. Werkgroep Geologie Het aantal leden-donateurs (met inbegrip van aangesloten instellingen en vereni gingen) is in 2006 afgenomen van 96 tot 94 (drie opzeggingen, een nieuw lid donateur). Tijdens de algemene ledenvergadering van 28 januari werd secretaris A.H. Kattenwinkel (statutair aftredend) herkozen. De volgende lezingen en presentaties zijn gehouden: -17 Maart: Presentatie van specialist ijstijdmollusken Tom Meijer, getiteld 'Kan het Eemien met mollusken herkend worden?', met nadruk op de Zeeuwse soor ten. - 8 April: Presentatie en determinatiedag onder leiding van Mark Bosselaers, con servator Zeezoogdieren, over walvisachtigen, getiteld 'Walvissen in stukjes en brokjes'. Na de lezing volgde determinatie van meegebrachte fossiele resten van walvisachtigen en zeehonden. - 20 Mei: Presentatie (en determinatiedag) van Tertiaire krabben van Nederlandse en Belgische vindplaatsen, met medewerking van John Jagt, René Fraaije, Barry van Bakel en Yvonne Coolen, de Nederlandse specialisten op het gebied van fos siele krabben. 27 Oktober: Presentatie van Freddy van Nieulande, getiteld 'Schelpen van het Deurganckdok'. - 24 November: Presentatie van Frank Wesselingh van het museum Naturalis te Leiden over het Pebasmeer in het Amazonegebied, het promotieonderwerp van spreker. In het Pebasgebied is een groot aantal 'nieuwe' fossielen ontdekt. -15 December: Presentatie van Harry Raad, Frans Frenken en Lex Kattenwinkel

Archief | 2007 | | pagina 229