JAARVERSLAGEN 2006 235 Mahameru (grote berg). Het is een van de actiefste vulkanen; de Semeroe is vrij wel voortdurend actief en kent regelmatige uitbarstingen. De tekst van het bijge voegde 'certificaat' van Hage meldt: 'Op ±58 kilometers van de Smeroe verwij derd, in het Banjoerangische, werd bijgaand uitwerpsel verzameld. Het lag er, 's morgens van den löden [i.e. 16 november 1911], 5 millimeter dik, wat overeen komt met 50 m3 per hectare. Het gebied waarover de aschregen viel overtreft verre de oppervlakte van Nederland Gedurende den val deed de natuur zich hier voor als in een dikke mist, of ook wel als 'n fijne dikke sneeuwjacht. De koelies verlieten het werk in de plantage, kunnende van het zware stof niet zien. Alle bos- schen, planten, in een woord alles, lag onder 'n soort grijze sneeuw, wat voor hier, waar eeuwig groen in de natuur is, een zeer opvallend verschijnsel was'.Volgens het verslag van de eerdergenoemde Van Gogh was de stofwolk tijdens de uitbarsting bijna twintig kilometer hoog. De grijze as- en zandlaag, die een groot deel van Java bedekte en tot op eiland Bali kwam, bestond voornamelijk uit veldspaatsplinters, stukjes augiet en hoornblende, kwartskorrels en magnetietzand. Kunst, kunstnijverheid en historische voorwerpen De conservator drs. C.E. Heyning bericht als volgt: Hoewel het Zeeuws Museum in 2006 nog steeds gesloten was, werden in het ver slagjaar enkele kleine tentoonstellingen ingericht waarop objecten uit de collectie van het Zeeuws Genootschap te zien waren. Ten behoeve van de nieuwe museum opstelling werd onderzoek verricht naar diverse objecten uit de collectie. Ook werd verder gewerkt aan een digitaal bestand van alle in de loop der eeuwen aan het Genootschap geschonken zaken. De werkzaamheden ten behoeve van de inventarisatie van de collectie werden in het verslagjaar eveneens voortgezet. Een projectgroep van de Werkgroep Kunstgeschiedenis, bestaande uit J. de la Hayze, D.H. de Kup en J.P. Gillissen, leverde opnieuw een belangrijke bijdrage aan de ontsluiting van de collectie. Aan verschillende instellingen en personen werden inlichtingen over de collectie verstrekt. Vooral de werkzaamheden ten behoeve van een eventuele plaatsing van delen van de Genootschapscollectie onder de Wet Behoud Cultuurbezit namen veel tijd in beslag. De bevindingen van het onder zoek naar de rariteitencollectie, de Ouderwetsche Kamer en een Top Tien van de collectie Kunst, kunstnijverheid en historische voorwerpen werden op 15 mei aan de onderzoekscommissie van de Raad van Cultuur gepresenteerd. In het najaar werden twee portretten uit het legaat Van Deinse aan de collectie toe gevoegd: een portret van Frederik Lodewijk Abresch uit 1763 en een vroeg negen- tiende-eeuws portret van een onbekende dame uit deze familie. Beide portretten zullen schoongemaakt en gerestaureerd worden door T. Verwilligen. Munten en Penningen De waarnemend conservator drs. C.E. Heyning bericht als volgt: Bij ontstentenis van een vaste conservator Munten en Penningen werd het con servatorschap door drs. C.E. Heyning waargenomen. In het verslagjaar werd samen met de registrator van het Zeeuws Museum de inventarisatie van de pen ningencollectie met name de verzameling zeventiende-eeuwse historiepennin gen - voortgezet.

Archief | 2007 | | pagina 237