236 JAARVERSLAGEN 2006 Archeologische voorwerpen en objecten Bij ontstentenis van een conservator Archeologische voorwerpen en objecten bericht drs. F. van der Doe als volgt: Met de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland en Hazenberg Archeologie Leiden BV werd overleg gevoerd ten behoeve van de opstelling van een projectaanvraag voor subsidie ten behoeve van de inventarisatie en registratie van de collectie archeolo gische voorwerpen van het Genootschap die zich in het Provinciaal Archeologisch Depot van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland bevindt. In 2006 werd een pilot uitgevoerd om een betrouwbare schatting van de werkzaamheden en het aantal benodigde uren te kunnen maken. Het projectvoorstel zal begin 2007 worden ingediend. Historisch- Topografische Atlas Zelandia Illitstmta De conservatoren drs. I.H. Vogel-Wessels Boer en drs. P.J. Smallegange berichten als volgt: De kaarten en plattegronden (Unger deel I) zijn dit jaar merendeels digitaal gefo tografeerd. De verzameling prentbriefkaarten is eveneens digitaal opgenomen en geschoond. Na de selectie bleek de verzameling meer dan 10.000 kaarten te bevat ten. Het nazien van de reserve-exemplaren is voortgezet. Opnieuw bleken ver schillende prenten af te wijken van de in de Atlas aanwezige exemplaren; deze zul len alsnog in de collectie worden opgenomen. Ten behoeve van een eventuele plaatsing van delen van de verzamelingen onder de Wet Behoud Cultuurbezit is er een top tien uit de Atlas samengesteld. C. de Plaa heeft een groot aantal tekenin gen en aquarellen van plaatsen (kerken, molens, gebouwen enz.) in Zeeland gemaakt. Hij en zijn vrouw zijn bereid deze verzameling om niet over te dragen. De overeenkomst tot overdracht wacht nog op ondertekening door het bestuur. In de Genootschapsagenda 2007, getiteld Beelden van vroomheidzijn foto's van 59 afbeeldingen uit de Atlas Zelandia Illustrata en van elf objecten uit het Zeeuws Museum opgenomen. Prenten uit de collectie zijn uitgeleend ten behoeve van vier tentoonstellingen, te weten: Watersnood 1906 (Streekmuseum de Vierambachten te Hulst); Geloof en Geluk: Sieraad en devotie in Middeleeuws Vlaanderen (Museum het Gruuthuse te Brugge); Schatten van het Zeeuws Archief (Zeeuws Archief te Middelburg); Menasse ben Israel, zijn leven en werken, Lissabon 1604 - Middelburg 1657 (Zeeuws Archief te Middelburg). Ten behoeve van derden werden 114 digitale foto-opnames geleverd. Reproducties uit de Atlas werden gebruikt voor de vol gende publicaties: Mineke van Essen, Kiveekel'mg tussen akte en ideaal: de opleiding tot onderwijzer(es) vanaf 1800; Jos van den Borne, 'Persoonskaarten, schakel tus sen familieoverleveringen archiefonderzoek', in Genealogiejrg. 12, nr. 2; De Abdij van Middelburg, Capitool Reisgids ZeelandC.J. de Kruijter, Salzburgse vluchtelin gen in Zeeland: immigratie in de achttiende eeuw; T. Landheer, Oranje of Napoleon?: De wisselvallige levensloop van Christiaan Antonij Ver Huell 1760/1832J. Koldewey, Geloof Geluk: Sieraad en devotie in Middeleeuws VlaanderenA. Bouman, 'Zeeland genotuleerd', in: Bronnen van kennis: Wetenschapkunst en cul tuur in de collecties van de Leidse UniversiteitsbibliotheekM. Lenshoek-Smeets en R. van Immerseel, Over ambachtsheren en kasteelbergen: De geschiedenis van twee buitenplaatsen in Kloetinge.

Archief | 2007 | | pagina 238