JAARVERSLAGEN 2006 237 De verzameling is in het verslagjaar uitgebreid met zestien nummers (twee affi ches, een kaart, twee aquarellen, een ets en 29 foto's) en 120 prentbriefkaarten. De belangrijkste aanwinst is een aquarel, getiteld 'Gezicht in de bovenzaal van het stadhuis van Middelburg' (1894) van de hand van Jac. H. Hollestelle. De aankoop van deze afbeelding was mogelijk door een subsidie van de Gemeente Middelburg. Andere aanwinsten zijn: 27 foto's van de RSV gieterij te Middelburg; twee foto's van een bezoek van koningin Emma aan "Westhove; een aquarel getiteld 'Gezicht op het uitzeilen uit de haven van Middelburg, gezien vanaf de zuidzijde' (circa 1785); een ets getiteld 'Gezicht op de Hervormde Kerk te Noordgouwe' (1998) van Saskia Eggink; een kaart getiteld 'Caerte figuratief van 't Oost quartier tus- schen de Ooster en Westerschelde van de Eylande van Zuydbeveland' (1812) van A. Caland; een affiche getiteld 'Oostvlaanderen vlagt te Middelburg' (1952) van Herman Verbaere; affiche getiteld 'Kiezen voor karakter: Lijst 1 CDA: Gemeenteraadsverkiezingen Midddelburg' (2006). Natuurhistorische voorwerpen, fossiele botten landzoogdieren De conservator A.P. Goetheer bericht als volgt: Het verslagjaar werd vooral besteed aan het determineren en opbergen van fossiele en recente landzoogdierbotten. Een deel van de botten lag nog in doosjes of los in het rek in het depot van het Zeeuws Museum, vaak zonder nummer of ander ken merk. Van Mark Bosselaers zijn diverse schenkingen van recente landzoogdieren ontvangen, onder andere van een schaap, een geit en een koe, en van fossielen van een wolharige mammoet en een neushoorn, afkomstig uit België en van het strand van Nieuwvliet, en een snijtand van een bever. Door toedoen van Betty Ras uit Middelburg, vrijwilligster bij Terra Maris, had ik de mogelijkheid een kopie te maken van de tekeningen uit een platenatlas van botten van herbivoren en carnivo ren. De platen zijn 50 cm. x 32 cm. groot. Het gaat om 209 exemplaren; de atlas is echter jammer genoeg niet compleet. De bottenvistocht op zaterdag 1 juli 2006 in de Put van Terneuzen was andermaal succesvol, hoewel de vangst geringer was dan in voorgaande jaren. De Put van Terneuzen is waarschijnlijk de enige locatie waar een dergelijke concentratie fossiele botten van zowel zeezoogdieren als landzoogdie ren voorkomt. Na tien jaar vissen op steeds dezelfde plaats zal de vangst misschien wat minder worden. "We moeten de resultaten van de tocht in 2007 afwachten. Natuur historische voorwerpen, fossiele botten, zeezoogdieren De conservator M.E.J. Bosselaers bericht als volgt: In het verslagjaar is verder gewerkt aan de registratie van de vondsten uit de histo rische collectie. De reeds ingevoerde stukken hebben dit jaar een NHG-nummer gekregen. Momenteel zijn er ongeveer duizend stukken, naar schatting de helft van de collectie zeezoogdieren, ingevoerd in een Excelbestand. Werd vorig jaar een uit de Schelde opgeviste, uit twee delen bestaande, vrij volledige schedel van een fossiele vinvis (Balaenoptera sp.) in de collectie ontdekt, dit jaar werden twee ande re schedelfragmenten gevonden die tot dezelfde soort behoren. We weten nu zeker dat het een nieuwe, niet eerder beschreven soort betreft. Deze nieuwe soort wordt momenteel samen met Klaas Post beschreven. Publicatie is voorzien in 2007. De nieuwe soortnaam van dit dier zal Balaenoptera luctor&emergo luiden. Hieronder volgt een korte beschrijving van de stand van zaken.

Archief | 2007 | | pagina 239