JAARVERSLAGEN 2006 239 fragment van een rog {Myliobatis) en een misvormde fossiele haaientand Isurus sp.), alles verzameld op het strand van Groede. De resterende 50 euro zal in de loop van 2007 aan de aankoop van fossielen worden besteed. De verzameling werd in het verslagjaar uitgebreid met een aantal schenkingen. Van Henk Hendrikse uit Sluis ontving het Genootschap een mooie en omvang rijke collectie haaientanden (ongeveer 2 dm waardoor we nu eindelijk beschik ken over een representatieve Zeeuwse collectie haaientanden. De vondsten komen van het strand van Nieuwvliet en Groede (opspuiting van zanden afkomstig uit de 'Sluise Hompels'). Het betreft veel mooie en gave stukken (niet alle topstukken uit zijn collectie, maar toch een behoorlijk deel en voor een groot aantal soorten). Peter Moerdijk schonk een zeer mooi en gaal perioticum (de processus mastoideus ontbreekt) van een Cetotheriidae (voorlopers van de vinvissen), vermoedelijk van Mesocetus aff. Longirostris. Hij vond het stuk op de storthopen van de Branderij Van den Endt-Louwerse te Yerseke. Het is afkomstig uit de Westerschelde en dateert vermoedelijk uit het Laat-Mioceen (5,3 tot 10 miljoen jaar oud). Freddy van Nieulande schonk dertien cleithrums van Melanogrammus conjunctus (een kabeljauw-achtige uit het Laat-PIioceen), drie kleine dolfijnwervels uit de Branderij van Yerseke en een quasi-volledig subfossiel Cranium van Tursiops trun- catus (de tuimelaar), gevonden voor de Braakman in de Schelde bij Terneuzen tij dens het opspuiten van mosselbanken in de jaren zeventig, een linker perioticum van Balaenotus insignis en een fossiel dolfijnenwerveltje, afkomstig van de Kaloot. Rita Laheyne-van Nieulande schonk een heel mooie linker humerus van een Pleistocene Phoca sp., gevonden in de mosselpan en dus ook afkomstig uit Yerseke. Door de conservator werd een honderdtal kleine fossiele vondsten van het strand van Nieuwvliet aan de verzameling toegevoegd, te weten achttien bullae en perio- tica van dolfijnachtigen (onder andere twee exemplaren van de Beluga {Delphinapterus)), drie bullae en periotica van walvisachtigen, haaientanden, een roggestekel, vissenbeentjes {Melanogrammus conjunctus), een halve humerus van een Phoca sp. en enkele huidplaatjes van een fossiele lederschildpad {Psephopbonis sp.). Dit alles werd gevonden in de loop van 2006 of eerder. Ook geschonken werd een fossiel kauwplaatfragment van een Chimeer, gevonden op het strand te Groede, en een halve molaar van een Phoca sp., gevonden op de Kaloot bij Borsele. Ten slotte schonk Brigitte Buyle uit Oostburg een bulla en een perioticum van Mysticeti, schonken Lex Kattewinkel en Harry Raat een ribfragment, vermoede lijk van een Sirenia (erg zeldzaam) en Bart de Jong gaf een afgietsel van een peri oticum van een fossiele beluga (Delpbinapterus sp.). In 2006 werden de volgende specialisten uitgenodigd de collectie te bezoeken; zij hielpen ons bij het determineren van collectiestukken op hun domein: Klaas Post (zeezoogdieren, landzoogdieren), Jacques Herman (haaien), Dirk Hovestadt (haai en), Olivier Lambert (tandwalvissen) en Björn De Wilde (landzoogdieren). Natuurhistorische voorwerpenonderafdeling mollusken De conservator F.A.D. van Nieulande bericht als volgt: Dit jaar zijn 189 stukken aan de Zeeuwse molluskencollectie toegevoegd en gere gistreerd, die onder meer afkomstig zijn uit eerder verworven schenkingen van J. Buyse, A.L.C. Husson, W. Verbarg en H. Warren. Ook zijn stukken afkomstig uit schenkingen die in het verslagjaar zijn gedaan door M. Bosselaers, H. de Jong, H.

Archief | 2007 | | pagina 241