76 PIERRE BOREL Ik meen dar dit gedaan kan worden zonder enige stof. En zo zullen we een glas zonder vlekken en scheuren bezitten en wel door alleen het wrijven van twee stuk ken glas van de vereiste vorm, met slechts de toevoeging van water, olie of een andere vloeistof. Want als je de hals van twee flessen neemt en er lang mee wrijft, dan komen er gaten in. Je kunt er dan fluiten van maken. Als je samengevoegde glazen schalen hebt, holle of bolle, en als je daarin je kijkers op die manier rond laat gaat, zul je ze naar believen hol of bol maken. De kijkers heb je op een pas send stuk hout vastgezet met een plakmiddel, gemaakt uit stukgewreven baksteen en hars. [7] Op deze manier, als dit kan, dan leidt het geen twijfel dat dingen dui delijker te zien zullen zijn. Wat mij ertoe gebracht heeft dit te geloven, is de nieu we verzegeling van Glauber om flessen met chemisch materiaal goed af te sluiten: een ronde stuk glas wordt met mergel rondgedraaid in de hals van een af te slui ten pot. Op deze manier wordt dat stuk glas zo geslepen dat het zelfs geen kwa lijke geuren, koningswater of dampen doorlaat. Hoofdstuk 5. Verschillende soorten kijkers Veel vol menselijk vernuft is er uitgevonden na de uitvinding van één kijker: de mensen hebben veel andere kijkers uitgevonden en ze hebben die qua vorm aan gepast. Want men heeft de volgende gemaakt: bol aan een kant, bol aan beide kan ten (zoals lenzen), hol aan een kant, hol aan beide kanten en bol aan de ene en hol aan de andere kant. Andere mensen hebben afleidingen gemaakt van al deze vor men, ja zelfs tot parabolen, ellipsen en hyperbolen, die allemaal de conische, ronde en rechthoekige overtreffen enzovoort. Uit dit alles kwamen wonderlijke uitvin dingen te voorschijn om bijzondere optische uitslagen te maken - sla daarover Nicéron, Het bijzondere perspectief, maar op na - om te branden, erts te smelten en zaken tot poeder te maken, en ook om van verre licht te brengen. [8] Onder de overige uitvindingen zijn de microscoop of dichtbij-kijker; daarover zullen we elders18 uitgebreid spreken. En de zonnekijker en telescoop met in het begin twee lenzen, later drie en vier, enzovoort. Hierover moet nu gesproken wor den. Hoofdstuk 6. De telescoop en zijn vervaardiging, zoals de zonne kijker en andere soorten kijkers, zoals de oorlogskijker en de microscoop Met kijkers uitgeruste buizen zijn er vier in het bijzonder, namelijk de sterrenkij ker of telescoop (om voorwerpen op grote afstand waar te nemen), de zonnekijker (voor alleen de zon), de oorlogskijker (voor de oorlog) en de microscoop (voor hele kleine zaken). Eén voor één komen die nu aan bod. Telescopen worden over het algemeen gemaakt met een dubbele lens: bol en hol. De holle kant is voor het oog en de bolle is naar het te bekijken voorwerp gericht. Als je een buis van één voet wilt, dan moet er aan beide kanten een bolle lens zit ten, met een doorsnede van vier voet. Een buis van vijf voet heeft een bolle lens

Archief | 2007 | | pagina 78