80 PIERRE BOREL Hij was de eerste die zijn telescoop naar de hemel gericht heeft, en hij ontdekte dat het maanop pervlak niet effen was maar ruw, vol huiten en bulten. Hij nam een nieuwe, onrustige beweging waarwanneer de maan zich aan ons vertoont, nu eens meer van de ene, dan weer meer van de andere kant. Hij ontdekte dat Venus de fasen van de maan imiteert en zich nu eens rond, dan weer haffen dan weer sikkelvormig laat zien. Hij maakte de zichtbare verandering in de grootte van de waargenomen doorsnedes van Venus en Mars duidelijk; een zaak van goot belang en nut, en zeer noodzakelijk voor de theorieën van de grote sterrenkundigen Copernicus en Tycho Brahe. Hij liet de zon zich schamen door de vlekken te ontdekken clie de zon zoveel eeuwen begraven had in zijn eigen blinkende nevels. En hij zag dat deze vlekken niet onveranderlijk waren als manen, maar dat ze, zich vernieuwend en vergankelijk, rond de zon draaiden. Hij ontdekte dat er rond Jupiter vier nieuwe planeten draaiden, volledig onbekend bij de Ouden. Deze planeten noemde hij de Medici-sterren, ter ere van de familie Medici, de mecenas van hemzelf en schrijvers. Op grond van de talrijke eclipsen van deze sterretjes ontwikkelde hij een manier [17] om nauwkeuriger dan met de maanstanden geografische lengtegraden te berekenen. Van deze sterretjes en hun bewegingen stelde hij tabellen op, die hij aan Vicenzo Renieri, een wiskundige uit Pisa, gaf. Renieri corrigeer de ze en gaf ze uit. Ook zag hij de drievoudige ster Saturnus, samengesteld uit drie lichamen: één bol in het midden en twee kleinere aan. de zijkanten. En hij zag dat de Melkweg en de sterrennevels bestonden uit ver zamelingen vaste sterretjes die niet te onderscheiden waren, omdat ze zo dicht bij elkaar staart. Dit alles is in een paar jaar door Galilei waargenomen, want vanaf die tijd, na zijn blind worden, kon er door niemand meer iets ontdekt worden, behalve op Jupiter met zijn vlekken. Jupiter is in stroken of zones verdeeld en deze vlekken zijn heel goed te zien met de door Torricelli uit Florence gemaakte telescopen. Hij heeft ze uitstekend geperfectioneerd. Ik hoor dat er nu veel nieuwe dingen ontdekt zijn, want onze echte uitvinder van de kijkers heeft zeven nieuwe sterren ontdekt in de Grote Beer. Hieronder zullen we een afbeelding geven.20 Aan de hele hemel worden ook andere zaken gezien door de uitvinding van de bovengenoemde Antonius de Rheita, namelijk de toe voeging van een derde of een vierde lens bij kijkers. Het gevolg is dat de schame le 1022 sterren die door de Ouden waargenomen waren,21 onder Galilei toegeno men zijn tot misschien wel 2000 en tegenwoordig tot een oneindig getal, want Rheita meldt aan de jezuïet Vatterus dat hij er 2400 waargenomen heeft, in Orion alleen. Als dit waar is, wat zal er dan binnenkort wel niet ontdekt worden? [18] Dezelfde Rheita zegt in zijn Het oog van Enoch dat de zon in het oosten ovaal is, dat de zon gekarteld is, borrelend en trillend als uitgegoten brons, en dat de ster Orion uit drie lichamen bestaat. Er zijn enkele nieuwe sterren waargenomen: in 1572 in Cassiopeia, in 1601 in Zwaan en in 1604 in Boogschutter. Zij zijn niet waargenomen met behulp van de telescoop en het zijn ook geen vaste sterren, omdat het sterren zijn die aan het einde van hun hemelbaan waren gekomen. Omdat hun omlooptijd lang is, kun nen ze zelden waargenomen worden. Hoofdstuk 8. Alle staten claimen de uitvinding van de telescoop Er is geen staat geweest die niet de wonderlijke uitvinding van de telescoop geclaimd heeft. Want de Fransen, de Spanjaarden, de Engelsen, de Italianen en de

Archief | 2007 | | pagina 82