FINANCIËN VAN DE ZEEUWSE ADMIRALITEIT Grafiek 3. Schulden- en rentelast Zeeuwse Admiraliteit, 1698-1795. 3.000.000 liteit. Duidelijk te zien is dat de Zeeuwse Admiraliteit ondanks alle oorlogen, de teruggelopen inkomsten en de achterstallige subsidiebetalingen er in de achttien de eeuw vrij goed in slaagde de schuldenlast beperkt te houden. Het is mogelijk na te gaan in hoeverre de achterstallige subsidiebetalingen hebben geleid tot een toenemende schulden- en rentelast. Hiertoe is berekend hoeveel de Admiraliteit heeft betaald aan renten en aflossingen voor de bovengenoemde leningen.85 In totaal betaalde de Zeeuwse Admiraliteit tussen 1698 en 1795 voor deze leningen 1.617.705 gulden aan aflossingen en 4.238.186 gulden aan renten, totaal 5.855.891 gulden.86 Dit betekent dat 50,6% van de totale betalingen aan renten en aflossingen, oftewel 11,5% van de totale uitgaven, werd gedaan wegens subsidies die wel toegezegd maar niet ontvangen waren. De Admiraliteit van Zeeland had dus niet alleen enorme bedragen tegoed van de gewesten, maar zag ook nog eens ruim een negende van haar totale inkomsten opgaan aan renten en aflossingen voor schulden die zij wegens de achterstallige subsidiebetalingen had moeten aangaan. De andere admiraliteiten moesten als gevolg van de achterstallige subsidiebeta lingen eveneens leningen aangaan. Deze drukten zwaar op de kleinere colleges. Rond 1725 waren de admiraliteiten van de Maze en het Noorderkwartier onge veer een kwart van hun inkomsten kwijt aan renten, net als de Zeeuwse overi gens. Voor het Amsterdamse college was dit slechts zo'n 7%. Opvallend is dat de admiraliteiten van de Maze en Amsterdam erin slaagden, tussen 1714 en 1740 hun schuldenlast met een derde tot de helft terug te brengen, terwijl de schuld van de Zeeuwse Admiraliteit licht toenam. De Oostenrijkse Successieoorlog ver slechterde echter de financiële situatie van de Amsterdamse Admiraliteit, en eind 1751 was haar schuldenlast (2,3 miljoen) bijna net zo groot als die van de Zeeuwse (2,5 miljoen). Voor zover uit de eerste helft van de achttiende eeuw gegevens betreffende de schuldenlast beschikbaar zijn, zijn deze opgenomen in tabel 6.

Archief | 2008 | | pagina 115