JAARVERSLAGEN 2007 181 de geschiedenis van het verzamelen heeft nu meer belangstelling. De collectie moet ook worden gezien in samenhang met de andere afdelingen van het Genoot schap. En met de terugkeer ligt hier ook de meerwaarde. Van belang is vooral de context en de eveneens bewaard gebleven documentatie. Het archief van het Zeeuws Genootschap herbergt de provenance van de voorwerpen, met daarin brie ven van de schenkers: reislustige Zeeuwen met een open houding tegenover de wereld. Met de terugkeer in 2005 van de in 1982 door het Zeeuws Museum afge stoten circa honderd achtergebleven volkenkundige voorwerpen is de verzameling nu weer op één plaats, in Zeeland, bijeen. Kunst, kunstnijverheid en historische voorwerpen De conservator, mevrouw drs. C.E. Heyning, bericht als volgt: Dankzij de opening van het Zeeuws Museum in juni 2007 waren voor het eerst sinds vele jaren weer objecten uit de Genootschapscollectie voor het publiek te zien. Vooral de streekdrachtencollectie speelt in de vernieuwde opstelling een belangrijke rol. Ten behoeve van de nieuwe museumopstelling werd onderzoek naar diverse objecten uit de collectie verricht. Ook werd verder gewerkt aan het vervaardigen van een digitaal bestand van alle in de loop der eeuwen aan het Genootschap geschonken zaken. De werkzaamheden ten behoeve van de inventa risatie van de collectie werden in het verslagjaar eveneens voortgezet. Aan de ont sluiting van de collectie leverde een projectgroep van de Werkgroep Kunst geschiedenis bestaande uit de heren J. de la Hayze, D.H. de Kup en J.P. Gillissen wederom een belangrijke bijdrage. Aan verschillende instellingen en personen wer den inlichtingen over de collectie verstrekt. Medewerking werd verleend aan een onderzoek naar de restanten van het 'graf van rooms-koning Willem II' dat in het begin van de negentiende eeuw door Genootschapsvoorzitter Nicolaas Lambrecht- sen ontdekt werd, alsmede aan publicaties van dr. F. Scholten over een marmeren buste uit de Genootschapscollectie die wordt toegeschreven aan Bartholomeus Eggers en van dr. J.H. Ter Molen over een druivenplukkersbeker die volgens de overlevering de vlucht van Willem van Oranje na de slag bij Montricour zou voor stellen. Met de inventarisatie van de laatste oude depotruimte van het Zeeuws Museum, de Statenzolder, werd in het najaar begonnen. Munten en Penningen De conservator drs. A.A.J. Scheffers bericht als volgt: De munt- en penningcollectie heeft in dit verslagjaar geen aanwinsten gekend. Door de grote woonafstand tot en de deels incomplete digitale beschrijving van de collectie is het zeer moeilijk deze te leren kennen. Beheer en gebruik van de col lectie is slechts mogelijk met welwillende hulp van in Middelburg woonachtige collega-conservatoren en natuurlijk van de medewerkers van het Zeeuws Museum. In dit verslagjaar zijn een groot aantal in het Zeeuws Archief opgeslagen data aan gaande de Zeeuwse Munt digitaal gefotografeerd, zodat de bestudering van deze niet alleen te Middelburg hoeft plaats te vinden. Historisch-topografische atlas Zelandia Illustrata: De conservatoren, drs. I.H. Vogel-Wessels Boer en drs. P.J. Smallegange, berich ten als volgt:

Archief | 2008 | | pagina 183