BOEKKEN, 104 THEATRUM ANATOMICUM NA AM-REGISTER DER Verten aan de Chirurgyns Ontleed-Kamer der Stad Middelburg. Ti MIDDELBURGBy HENDRIK van HOEKKE, 1746. Afb. 9 (links). Anatomisch-microscopisch onderzoek van Antonius de Heyde aan mosselen. Uit: De Heyde, Anatome mytuliAmsterdam 1683/1684. Zeeuwse Bibliotheek. Afb. 10. Titelpagina van de catalogus van de bibliotheek van de Middelburgse 'Chirurgyns Ontleed-Kamer', Middelburg 1746. Zeeuws Archief, Verz. Verheije van Citters. hoek dat deed, heeft ook De Heyde zijn apparatuur vermoedelijk zelf gemaakt. Een beknopte handleiding hoe dergelijke kleine 'vergrootglazen' met behulp van een kaars uit stukjes spiegelglas gemaakt konden worden, was bijvoorbeeld in 1680 door de in Middelburg opgegroeide Steven (ook wel: Stephanus) Blankaart gepu bliceerd in diens nieuwe tijdschrift Collectanea medico-physica.m Blankaart, op zijn beurt, had deze methode weer gehoord van de instrumentmaker Nicolaas Hartsoe- ker, een ienzenslijper die onder meer bij Antony van Leeuwenhoek in de leer was geweest. Hoe dan ook, De Heyde ontwikkelde bij zijn microscopisch onderzoek eigen technieken, die hem in staat stelden om stromend bloed in een levend prepa raat waar te nemen, iets wat bijvoorbeeld Van Leeuwenhoek nooit is gelukt.104 Ook moet De Heyde beschouwd worden als een pionier op het gebied van de studie van botvorming. De medisch historicus Leonard Peltier Iaat de experimentele bestude ring van osteogenesis zelfs beginnen met De Heydes in 1682 gepubliceerde werk over botvorming bij kikkers.105 Samenvattend mag dus worden geconcludeerd dat uit de kring van mensen rond de Middelburgse anatomiekamer inderdaad wetenschappelijk werk van substantie is voortgebracht. Vanuit dat perspectief kan het Middelburgse anatomisch theater dus zeker worden aangemerkt als lokaal 'centrum van kennis en wetenschap'.

Archief | 2009 | | pagina 106