170 ZELFPORTRET Binnenkort verschijnt er 'n schetsje van me in de Middelburger en ook een met Kerstmis. Moet ik er van elk een sturen. Van m'n Zu.id.-Bev. lief leed verscheen net de 2e druk.107 Als ge hier komt hebben we veel te praten. Ge blijft dan bij ons koffie drinken. Wanneer? M'n Vrouw laat U hartelijk groeten. Ik doe het zelf ook en ben gaarne Uw Vriend Poldermans 's-Gravenpolder 26 Feb 32 Zeer geachte Heer Vriend Eindelijk dan antwoord op Uw brief van 23 Dec. Of eigenlijk antwoord wordt het niet, want dan had ik er eer bij moeten zijn en U gezegd hebben dat Uw nieuw- jaarswensch even hartelijk door ons werd beantwoord, maar Nou ja: het bleef leelijk in de sleur. Neem me dat voor deze keer maar eens niet kwalijk. Oprecht benieuwd ben ik, hoe het met de dialectlijsten gaat. Voor één ding ben ik soms bang: dat sommigen met zoo'n lijst wat gaan liefhebberen en schrijven wat ze 'meenen'. En dan is't minderwaardig. 'n Voorbeeld? Hier. Laatst las ik dat door de Zeeuwsche Vereen, te Rotterdam 'n toneelstuk was opgevoerd: 'Al is de leugen nog zoo snel, de wireid achterzit eur wel'.108 Die titel alleen is van begin tot eind leugen. Vooreerst wordt dat spreek woord in Zeeland niet gebruikt. Ten tweede is het woord achterzit absoluut onbe kend. Ten derde zou er geen enkele Zuid Bevelander of andere eiland-Zeeuw zeggen: ach terzit eur. Ga nou je gang. En als de titel al zoo is, ben ik bang voor de rest van het dialect. Daar heb je 't weer. Sommige lui vertalen d'r Hollandsch in 't Zeeuwsch. Maar dat gaat niet. Beslist niet, lees maar eens de zinledige brieven van Teun van 't Noorden, die bovendien wemelen van dialect-fouten! En dan stond er als slot van 't verslag van die Zeeuwsche avond: 'de beenen gienge nog 'n pir uurtjes van de vloereDat laatste woord doet de deur dicht. Da's op z'n Leo van Breen's, die onder 'n heele boel andere onzin indertijd schreef over: korperael, generael. Zoek 'n Bevelander of'n Schouwenaar of andere Zeeuw, die dat zegt. En dan ben ik nog altijd dom genoeg om me er aan te ergeren. Maar ik kan dat mishandelen en dialectisch-liegen niet aanhooren. Als je 't niet kunt, schrijf dan niet in dialect. Daar moet je geheel in zitten, of't gaat je niet af.109 Nou dan krijgen we zeker later lijsten met woorden over allerlei bedrijven. Van de week schoten me enkele woorden op 't boeren bedrijf betrekking hebbende te bin nen. Als 't de moeite waard is, bewaar dan dat papiertje. Weet ge, wat ge óok bewaren moet? Kinderspelen, uitdrukkingen daarbij ook. Bijv. 'n broodwinder, 'n ket, brouwer, en (verschoon me) 'n oere-zeeker.110 Kom van de zomer beslist. Er valt reusachtig veel te bespreken. (Als me zoo 's wat te binnen schiet, dat het opteekenen waard is, doe ik dat vaak. Zoo bijv. over: 't koeke-kappen

Archief | 2009 | | pagina 172