176 ZELFPORTRET 's-Gravenpolder. Donderdagavond [6 Dec. 1934] 17 min. over zes Zeer geachte Vriend. 't Is net, of we je stem nog in de kamer horen. Onder ademloze stilte hebben m'n Vrouw en ik naar je geluisterd en bij de eerste woorden zei m'n Vrouw (zachtjes natuurlijk) "t is net of ie daar zit'. We vonden het bizonder prettig en toen 't klaar was zei m'n Vrouw en nou hard-op: 'dat heeft ie er keurg netjes afgebracht'. En wat ik zeg? Nou, kort en goed: "t was puik'. Meer vind ik niet nodig. Ja, die Gantelboer heb ik voor 'n jaar of wat gelezen, toen ik eens op Schouwen logeerde.135 't Speelt om en bij Eikerzee en m'n gastheer meende zelfs de hofstee te kunnen aanwijzen. Vooral voor ons was het zo prettig je stem te horen. Gister kreeg ik 'n brief van 'n zekere Van Dijk uit Rotterdam, die me verzocht voor 'n te Athene verschijnend Esperantisten Orgaan een van m'n verschenen schetsen in het Esperanto te mogen overzetten, 'k Zal 'm maar schrijven, dat ie z'n gang kan gaan, al vrees ik, daar er veel van het eigenaardige bij zal verloren gaan. Weet je nog, dat we op onze tocht naar Hoedekenskerke spraken over de familie naam Riemens. 'k Heb daar nog dikwijls over gedacht, maar geloof toch nog steeds niet, dat die van 'n plaatsnaam afkomstig kan zijn. Ga zelf maar na of er dan niet bij moest komen: van. Dat mist nooit: van Liere, van Damme, van Opdorp, van Veen, van Ooyen, van Bladel, van Gorp. 'k Zie in het boek, dat ik gister van Beppie kreeg (en natuurlijk nog niet las) de voornaam: Rieman. In die richting zoek ik het. Zeg nou eens, of ge ooit brood zo uit de oven hebt gezien als dit, mijn brief. Daar is het veel besproken verse kadetje niks bij. M'n Vrouw zegt, dat ik je haar hartelijkste groeten moet doen. Daar gaan ze, samen met die van Je Vriend Poldermans 12 Jan 35 Zeer geachte Vriend! Onder de hartelijkste dankzegging gaat hierbij van Vloten.136 Ik snuffelde het hele maal door en vond er zelfs nog een en ander in voor m'n namenstudie, 't Is 'n bizonder mooi werk. Nu zou liever m'n 'Geuzen'-boekje niet anti-Rooms tinten.137 In tegendeel: 'k zou er die Papenhaat totaal uit willen weren. Da's toch geen kinder kost. Net zo min als die oorlogsverheerlijkende bloederigheid. Daarom moet ik met de keus van een of ander liedje zeer voorzichtig zijn en 'k laat m'n scheepsjongen alleen het eerste couplet van 'Slaet opten trommele' kraaien. Dat is geen chronologische fout (en daar om ook moest ik zekerheid hebben). Uit De Jonge kan ik wat vinden, ook over de vlaggen ter koopvaardij en het oranje blange bleu.138 Verder wat over de strenge scheepstucht voorschriften. Door een

Archief | 2009 | | pagina 178