106 WALLERAN SANDRA prijszaken die bekend zijn, was Sandra succesvol, in die zin, dat de prijs tegen een vastgestelde som kon worden vrijgekocht. De hoogte van deze som was doorgaans zodanig, dat de eigenaars tot betaling besloten (zie tabel 3). Anderzijds viste San dra achter het net als het om zijn eigen kaperschepen ging. Onder invloed van een eerdere prijskwestie hadden de Staten van Holland de Staten-Generaal onder druk gezet, met als gevolg dat Sandra in november 1706 commissie werd gewei gerd die bestemd was voor kapitein Gerrit van der Tollen van de Kleine PeerL Ook uitbetaling van een premie werd de boekhouder geweigerd.66 Sandra trad vaak als reclamant op, maar zijn handelwijze was niet altijd juridisch zuiver. In 1706 werd hij door de deurwaarder van de Admiraliteit Zeeland gesommeerd de contanten en juwelen uit een prijsschip over te dragen aan de Admiraliteit. Sandra had deze zelf onder zijn hoede genomen, hoewel het verplicht was prijsgeld en juwelen bij aankomst van de expeditie in de haven ogenblikkelijk aan de Admiraliteit in bewa ring te geven. Overtreding van deze regel werd beschouwd als diefstal, en daarmee eigenlijk als piraterij.67 23 Jaar eerder was het Sandra zelf geweest die de Vlissingse koopman-reder (en smokkelaar) Nicolaas van Hoorn had beschuldigd van piraterij. Schepen van Van Hoorn zouden een vloot afkomstig uit Nieuw-Spanje (Mexico) hebben aangevallen en geplunderd. Dit voorbeeld typeert de veranderde instelling van zakenman Jean Walleran Sandra.68 Tabel 3: Prijszaken waarbij Jean Walleran Sandra of de firma Buteux en Sandra (mede) optraden als reclamant voor de eigenaar van het prijsschip Schip Bestemming Opgebracht kapitein/ reder Datum Lading Schipper/ Eigenaar (woonplaats) Bijzonderhe den St. Pieter - Lübeck, Jan Tacq 22 Wijn, bran Hans Sager Opbrengst in de Golf en Geleijn december dewijn Pierre ƒ62.904 (ver van Biskaje Ockerman 1689 Boujools en koop galjoot) genomen /Abraham Jean Oeard ƒ27.332 den Heldt (Lübeck) Sint - Altona Andries 7 juli was Jakob Ger- Tot goede prijs Bernardus Pietersen/ 1690 rits/ Bernard verklaard: 16 Jan Verborre Bougools december 1690 Opbrengst ƒ16.993 St. Michiel - Hamburg Pieter van 15 augus Wol, lood, Court Bene- Tot goede prijs de Koning Hattem/ Jan tus 1690 ijzer, hout, dictus, Maar verklaard op 6 David Verborre ham, blauw ten Müller januari 1692. den Engel sel en Philippe Opbrengst Gabriël Moncher/ ƒ21.756 Jeremias le Blanc Wijndruif Londen-St. A. Mijster/ 26 janu Zout, Claas Claas- 23 juni 1703 Maarten- Sautijn ari 1703 (brande) senC. vrijgegeven Hamburg wijn Netelblad, voor 3.954 G.B. v. Sche ren (Zwd.)

Archief | 2010 | | pagina 108