voc WALLERAN SANDRA 109 daarvoor nog vooral als reclamant en eiser in zaken tegen Zeeuwse kaapvaartreders was opgetreden. Van deze machtige Middelburger bleven na zijn dood slechts enkele gebruiksvoor werpen over. De oudheidkamer van het stadhuis in Middelburg, in gebruik tussen 1841 en 1940, bezat een tweetal voorwerpen uit het bezit van Sandra, waaronder een met zilver gemonteerd notitieboekje plus zilveren pen, met op de sluiting een zilveren plaatje, voorstellende een zeilend zeeschip, en het randschrift Directie der Levantscbe Handel en Navigatie in de Middellandse Zee, en achter eenzelfde plaatje waarop het familiewapen van de Sandra's stond. Verder was er een geborduurde portefeuille van oosterse makelij met het opschrift: Constantinopel 1697, waarin zich een Turkse brief en een Turks zegel bevonden.72 Helaas zijn deze objecten ver loren gegaan tijdens de stadhuisbrand op 17 mei 1940. Nu het Zeeuws Genoot schap de twee schilderijen van Arnoldus Verbuys die Sandra en diens derde vrouw Anna Catharina Stipel portretteren, heeft weten te verwerven en deze in het oude stadhuis hangen te pronken, is deze lacune in het stadhuisinterieur na ruim zeven tig jaar gelukkig weer opgevuld. Lijst van afkortingen DLH GPB Hs IB Knuttel NA RekC RGP SAA SG UA WIC ZA ZB Vis. Directie van de Levantse Handel Cornells Cau, e.a., Grootplacaet-boeck. vervattende deplacaten, ordonnantiën ende edicten van deStaten Generaelder Vereenighde Nederlanden, ende van deStaten van Hollandt en West-Vrieslandt, mitsgaders vande Staten van Zeelandt Eerste deel (s-Gravenhage, 1658). Handschriftencollectie Insolvente Boedelkamer W.P.C. Knuttel, Catalogus van de pamflettenverzameling berustende in de Konink lijke Bibliotheek (Utrecht, 1978). Nationaal Archief, 's-Gravenhage Rekenkamer C (toegang 508 in het Zeeuws Archief, Middelburg) Rijks Geschiedkundige Publicatiën Stadsarchief Antwerpen Staten-Generaal Utrechts Archief, Utrecht Verenigde Oost-Indische Compagnie Geoctroyeerde West-Indische Compagnie Zeeuws Archief, Middelburg Zeeuwse Bibliotheek, Middelburg Pond Vlaams (valuta in Zeeland in de zeventiende eeuw die zes gulden vertegen woordigde)

Archief | 2010 | | pagina 111