Arnoldus Verbuys VRUGTEN EN KREEFT 127 ling niemand bereid hiervoor het benodigde bedrag van 2.8.0 neer te tellen. Zijn schilderij bracht slechts een schamele f 0.7.2 op en het restant van zijn schuld bleef openstaan. Bizet was sowieso niet erg goed van betalen: in januari 1722 werd in de boeken van het gilde genoteerd dat hij twintig jaar achterstallige jaarpenningen had voldaan.48 Walleran Sandra bezat drie schilderijen van Bizet: 'een schilder in zijn vertrek', een 'singende boere' en 'een doctor die in 't urinael kijkt'. De opbrengst van de eerste twee stukken bleef beneden de 1, het laatste stuk werd ofwel afgesla gen van 2.8.0 naar 4, ofwel door meerdere personen begeerd, waardoor de prijs van 2.8.0 naar 4 opliep. In de marge van de veilingcatalogus staan twee prijzen genoteerd en het is onduidelijk welk bedrag de uiteindelijke prijs aanduidt. In Zeeland wordt in het Zeeuws Museum nog steeds een doek van Bizet bewaard. Het betreft een regentenstuk uit 1697, waarop het bestuur van de Middelburgse Godshuizen staat afgebeeld, met in hun midden Walleran Sandra's neef David San dra. Helaas bevindt het zeer grote doek zich in zeer slechte staat, waardoor het zonder een ingrijpende restauratie niet getoond kan worden. Te oordelen naar de zichtbare restanten van zijn werk, lijkt Bizet geen groot schilder te zijn geweest.49 Een ander gesigneerd werk van deze schilder (een 'treurende Venus' naar een prent van Gerard de Lairesse) is te vinden in het Herzog Anton Ulrich Museum in Braun schweig.50 De derde en laatste contemporaine Zeeuwse schilder wiens werk in de verzameling Walleran Sandra werd aangetroffen, is Adriaen Coorte (circa 1665-na 1707). Aan deze jarenlang verguisde schilder werd in 2008 een overzichtstentoonstelling in het Haagse Mauritshuis gewijd.51 Over zijn leven is weinig bekend, maar de vele schilderijen in Zeeuwse verzamelingen en de boete die hem in 1695/1696 door het Middelburgse Lucasgilde werd opgelegd, wijzen op zijn werkzaamheid in dit gewest. Van hem zijn inmiddels ruim zestig gesigneerde schilderijen teruggevon den, die gedateerd zijn tussen 1683 en 1705. De meeste hebben eenvoudige, alle daagse objecten als onderwerp. Sandra bezat één schilderijtje van Coorte waarop vruchten waren afgebeeld. Dat slechts van drie tijdgenoten werk in de collectie Walleran Sandra te vinden was, had meerdere oorzaken. Tussen 1675 en 1700 daalde het aantal werkzame schilders in Zeeland scherp. Dit was wellicht het gevolg van het toegenomen aanbod van werk van Hollandse en Vlaamse meesters via de kunsthandel. Tegen het einde van de eeuw besloten echter verschillende schilders die elders waren opgeleid, geduren de enkele jaren hun geluk op Walcheren te beproeven. Een van hen was Arnoldus Verbuys (circa 1645-circa 1715), een van oorsprong Dordtse schilder die in 1692 van Jean Walleran Sandra opdracht kreeg portretten van hem en zijn toenmalige echtgenote Anna Catharina Stipel te schilderen. Waarom Walleran Sandra ervoor koos zich door Verbuys te laten portretteren, is niet bekend. Mogelijk had Walleran Sandra zich laten imponeren door diens recente verblijf aan het Friese stadhouderlijk hof of werd Verbuys hem aanbevolen door zijn overbuurman, Alexander de Muincq, van wie bekend is dat hij verschil lende schilderijen van Verbuys bezat. Tegenwoordig schaart Arnoldus Verbuys zich

Archief | 2010 | | pagina 129