10 ZEEUWSE RANCHER niet geschikt om op Canadese wijze een boerenbedrijf te runnen. Na een brand in 1883 die het woonhuis verwoestte, verkocht de familie het bedrijf, uitgezonderd de veertig hectare die Herbert Muntz toen hij 21 jaar oud was op zijn naam had mogen zetten. De familie trok uit de Muskoka-regio weg, maar Herbert Muntz bleef.23 Op 5 mei 1881 trouwde hij met Helen Mary Foot. Na de geboorte van hun derde kind overleden moeder en kind in het kraambed. Muntz liet hierop zijn enige overlevende kind over aan de zorg van zijn ouders en besloot de Muskoka-regio te verlaten.24 Ranchero Sprenger Eind 1885 of begin 1886 vertrokken Sprenger en Muntz samen naar het wes ten. Het gebied tussen de Grote Meren en de Rocky Mountains was nog maar net ontsloten door de aanleg van de Canadian Pacific Railway. Kolonisten werden aangemoedigd zich hier te vestigen, onder meer door het beschikbaar stellen van gratis land via de Dominion Land Grants. Sprenger en Muntz kozen Calgary als hun bestemming. Deze stad, gelegen in de grasvlakten ten oosten van de Rocky Mountains, was in 1883 aangesloten op het spoorwegnet en zo verbonden met de steden in het oosten van Canada. Toen Sprenger en Muntz aankwamen, had Calgary enkele duizenden inwoners en grote ambities voor de toekomst. Hiertoe was in maart 1885 een wervende brochure uitgegeven, die alle aantrekkelijke aspec ten van de stad en de economische activiteiten aanprees.25 Sprenger kwam echter niet om zich in de snelgroeiende stad te vestigen, al speelde hij later wel een rol in onder meer het culturele leven van de stad.26 Ook liet hij zich in 1888 verleiden tot de aankoop van een stuk land aldaar.27 Hij kocht van onroerend goed bankier Hiram Moody een zogenaamd half block bestaande uit twintig percelen aan de 17th Avenue.28 Deze grond maakt tegenwoordig deel uit van de beroemde Calgary Stampede Grounds. Wellicht leidde deze aankoop ertoe dat Sprenger in de jaren negentig van de negentiende eeuw zelf in Calgary ging optreden als handelaar in onroerend goed.29 Toen Sprenger voor het eerst in Calgary aankwam, wilde hij in de eerste plaats een ranch beginnen. Samen met Muntz ging hij op zoek naar land hiervoor. Ze volgden de vallei van de Bow River ten zuidoosten van Calgary. Dit was een gebied waar nog vrijwel niemand woonde, al waren er wel enkele rondtrekkende groepen indianen en cowboys die er kampementen aanlegden op de rivieroevers.30 Het land was in 1883 in kaart gebracht tijdens een uitgebreid Dominion Land Survey. Landmeter J.J. Francis omschreef de streek waar Muntz en Sprenger zich vestigden als volgt: 'It is composed of roaming and undulating prairie chiefly adapted for grazing purpo ses '.31 De plek die Sprenger en Muntz uiteindelijk kozen, lag circa zestig kilome ter van Calgary. De ligging aan de rivier zorgde voor de beschikbaarheid van water en er groeiden bomen in het rivierdal voor bouwmateriaal en stookhout. Op kleine schaal kon hier ten behoeve van de eigen voedselvoorziening landbouw worden bedreven. De aansluitende prairie bood ruimschoots grasland voor het houden van vee. Aan de noordzijde van de rivier, waar vandaan de koude poolwinden komen, lag een hogere klifwand. Deze gaf beschutting aan de kolonisten op de zuidoe-

Archief | 2010 | | pagina 12