JAARVERSLAGEN 2009 147 -17 april: Determinatie-avond. - 29 mei: Een presentatie van Jaap van der Hiele over het werk van de EHBZ (Eer ste hulp bij zoogdieren). Het accent werd gelegd bij de aangespoelde zoogdieren, vooral bruinvissen en zeehonden, en in welke aantallen dit dood of levend heeft plaatsgevonden in de Zeeuwse delta en de mogelijke oorzaken. - 27 juni: Excursie naar het Plioceen bij Hoevenen. Er waren drie deelnemers! - 4 juli: Bottenvistocht. Ruime deelname en goede vondsten, zoals een schedelfrag ment van een nieuwe soort spitssnuitdolfijn. - 25 september: Vakantie-ervaringen en -vondsten. Alice Krull, gesteenten van het Simmental in Berner-Oberland met een fotoboek en monsters van Flyschgesteente; Bert Wetsteijn, Zuid-België, Bouillon en Noord-Frankrijk, Charleville-Mézières met zoetwaterslakken, leisteen en diverse fossielen; Lex Kattenwinkei, Bouionnais, zee-egels, nautilus en vondsten van Hoevenen; George Simons, Ritthem, benen kralen en pijpenkoppen; Netty Ras, Schotlandgesteente waarin siluurvissen te vinden zouden moeten zijn. Bezoek geologisch park en een stuk piperock (poly- chaete wormkokers) 540 miljoen jaar; Bram Goetheer, Samos, snorkelen en fossiele zeeleliestengels in gesteente. En fossielen van Corfu 2006. Mioceen?; Harry Raat, ostracodes; Ruud Lie, orchideeën van Sardinië, Baronnies en Gotland. Fossielen excursie naar Gotland, paradijs voor verzamelen in het siluur 440-410 miljoen jaar; Freddy van Nieulande, onderzoek naar terebratula's uit mio- en plioceen van Antwerpen en Domburg en Kaloot; Riaan Rijken, mondeling, vondsten van slik ken van Schouwen en Domburg. Helaas kon de lade met inhoud niet uit de kast gehaald worden. - 30 oktober: Een interessante lezing van prof. Salomon Kroonenberg over het klimaat aan de hand van zijn boek 'De menselijke maat- de aarde over 10.000 jaar'. Er waren 23 toehoorders, onder wie de heer M. Dieleman, vice-voorzitter van het KZGW. Helaas stond de kachel door een misverstand uit. - 21/22 november: Excursie naar de miocene zanden van Mill. Er waren slechts twee deelnemers. - 27 november: Een lezing van Amdré Slupik over 'Neogeen: opvolging in Zuid- West- Nederland, geologie, paleontologie en geologische geschiedenis'. Er waren 21 toehoorders, onder wie de voorzitter van het KZGW de heer M. Steenbeek. -18 december: Een lezing van Ruud Lie over 'Geologie en Fossielen van Florida'. Ondanks het slechte weer een opkomst van 21 personen. Activiteitencommissie In februari 2009 was elke dinsdagmiddag de aula van de Zeeuwse Bibliotheek tot de laatste stoel bezet bij de vier colleges die dr. R.F.W. Diekstra over psychologie verzorgde. Hij sprak achtereenvolgens over 'Freud, Jung en Adler en de kwestie van het onbewuste', 'Sociale psychologie en het probleem van zelfkennis', 'De kwestie van persoonlijkheid' en ten slotte over 'De psychologie van interpersoonlijke en liefdesrelaties'. Op vier vrijdagen in oktober werden colleges gepresenteerd over 'Het belang van de ontdekking van het DNA'. De serie werd geopend door dr. C.J Cornelisse over 'Het geheimschrift van het DNA ontrafeld?'. Vervolgens was er bij het college van dr. M. Kayser een primeur omdat hij in het Engels een lezing hield onder de titel 'The migration of Homo Sapiens out of Africa and his genetic relationship to the Neanderthals and chimpanzee'. 'Nieuwe inzichten binnen de

Archief | 2010 | | pagina 149