ZEEUWSE RANCHER 13 aanvraag, inclusief een eventuele naturalisatieaanvraag, niet in de archieven terug te vinden. Overigens is ook van de betaling van dit stuk land geen bewijs ach terhaald.36 Niettemin heeft hij zich op zeker moment tot Canadees staatsburger laten naturaliseren. Dit blijkt onder meer uit het feit dat hij, na terugkeer van een reis naar Europa, bij binnenkomst in New York op een passagierslijst als Canadees staatsburger werd geregistreerd. Ook heeft Sprenger met de gedachte gespeeld om Amerikaans staatsburger te worden, zoals blijkt uit een officiële intentieverklaring uit 1892. Hierin staat hij vermeld als 'a subject of Victoria Queen of Great Britain and Ireland'.37 Na de Domburg Ranch Eind juni 1894 verkocht Sprenger de 62 hectare tellende Domburg Ranch voor tweeduizend dollar aan zijn medewerker William Wyndham Channell. Deze Brit, geboren in 1871, was een neef van Sprengers buurman, kolonel Alfred Wyndham.38 Channell had ongeveer anderhalf jaar voor Sprenger gewerkt. Hij handhaafde de Domburg Ranchevenals de naam, nog geruime tijd en kreeg door een homestead- aanvraag ook de beschikking over een aangrenzend stuk grond. Bij de verkoop bedong Sprenger dat hij zijn vee nog maximaal een jaar op de Domburg Ranch mocht weiden en in de stallen mocht onderbrengen.39 Muntz lijkt al eerder afstand te hebben genomen van de Domburg Ranch. Mogelijk heeft een zakelijk geschil in verband met het opnieuw brandmerken van vee een rol gespeeld, hoewel dit probleem in der minne geschikt zou zijn.40 Muntz' moeder, Emma Muntz, kocht in ieder geval in december 1892 voor 117 dollar een stuk land van bijna zestien hectare aan de noordkant van de Bow River, vlakbij de Dom burg Ranch. Zelf woonde zij in Toronto; het land zal waarschijnlijk voor haar zoon bedoeld zijn geweest. Het land werd echter niet tijdig afbetaald en daarom verviel het weer aan de Canadian Pacific Railway.41 In 1894 vestigde Muntz zich ten noor den van Calgary in de buurt van Mound, nabij Sundre. Hij huwde op 10 november 1894 Ethel Letitia Foot, de jongere zuster van zijn overleden eerste echtgenote. Met haar kreeg hij twee dochters. Hij overleed in 1902 op 42-jarige leeftijd.42 Wat gebeurde er in de tussentijd met Meinard Sprenger? Volgens de familieoverle vering was een val van zijn paard de reden voor de verkoop van de Domburg Ranch en zijn daaropvolgende terugkeer naar Nederland. Hij verkocht de Domburg Ranch echter al geruime tijd voordat hij zich rond 1901 definitief weer in Nederland vestigde. Bovendien gaf hij in de akte van overdracht aan dat hij op dat moment woonachtig was in de plaats Everett, Snohomish County, in de staat Washing ton in de Verenigde Staten.43 Hij was al eerder in deze regio geweest in verband met zijn intentieverklaring voor het Amerikaanse staatsburgerschap.44 Everett leek waarschijnlijk een zeer interessante vestigingsplaats, vanwege de voltooiing van de Great Northern Railway in januari 1893, waardoor de plaats een knooppunt werd van de treinen vanaf Vancouver in het noorden, Seattle in het zuiden en St. Paul, Minnesota in het oosten. Toch is Sprenger er waarschijnlijk niet lang gebleven. De Great Northern Railway kreeg niet Everett maar Seattle als eindpunt, waardoor een aanzienlijk deel van de investeerders in Everett een ander heenkomen zocht. Bovendien leverden de mijnen in het achterland van Everett niet zo veel op als de

Archief | 2010 | | pagina 15