Jaarverslag van de Coördinatiecommissie Verzamelingen over 2009 JAARVERSLAGEN 2009 151 Kunst, kunstnijverheid en historische voorwerpen De conservator, mevrouw drs. C.E. Heyning, bericht als volgt: In het verslagjaar werd verder gewerkt aan het vervaardigen van een digitaal bestand van alle in de loop der eeuwen aan het Genootschap geschonken zaken, alsmede aan de ontsluiting van de collectie. Hieraan leverden de heren J. de la Hayze en J.P. Gillissen wederom een belangrijke bijdrage. Aan verschillende instellingen en personen werden inlichtingen over de collectie verstrekt. Eind december konden met steun van de Gemeente Middelburg twee gesigneerde en gedateerde zeventiende-eeuwse schilderijen worden aangekocht. Het gaat om portretten van de Middelburgse koopman, reder en burgemeester Jean Walleran Sandra (1661-1712) en zijn derde echtgenote Anna Catharina Stipel (1662-1696). De portretten werden in 1692 vervaardigd door Arnoldus Verbuys, een uit Dor drecht afkomstige schilder die - na enkele jaren aan het Stadhouderlijk Hof in Leeuwarden gewerkt te hebben vanaf circa 1690 tot circa 1706 in Middelburg werkzaam was. Van deze schilder was tot nu toe geen werk in de provincie te vinden. De portretten zijn in langdurig bruikleen gegeven aan de Gemeente Middelburg en hebben een plaats gekregen aan de muur van de trouwzaal in het oude stadhuis. Munten en penningen De conservator A.A.J. Scheffers bericht als volgt: De numismatische collectie is in dit verslagjaar niet uitgebreid. Conservator Kunst nijverheid mevrouw drs. C.E. Heyning heeft de collectie negentiende- en twintig- ste-eeuwse historiepenningen en de collectie familiepenningen geordend, van het juiste inventarisnummer voorzien en in het Adlibsysteem ingevoerd. Volkenkundige voorwerpen De conservatoren drs. F. van der Doe en drs. E.J.M. van der Doe-van der Geest berichten als volgt: Na de verhuizing van de etnografische collectie vanuit het Museum Volkenkunde te Leiden is deze in het verslagjaar verder uitgepakt en verwerkt in het depot van het Zeeuws Museum. Inmiddels is de collectie om praktische redenen overgebracht naar een ander, ruimer depot. Restauraties werden uitgevoerd aan een aantal van de meest kwetsbare objecten. Door Bella Zürcher werden vier objecten gerestau reerd: een mantel van boombladeren en een draagmand van boombast, beide van de Dajaks uit Borneo. De mantel, die in 1862 door J. Luteijn uit Middelburg aan het Genootschap werd geschonken, is een van de weinige uit die tijd overgebleven exemplaren. Verder werden twee modellen gereinigd en geconsolideerd: een boot met figuren van de Batakkers uit Sumatra en een Japans huis met figuren. Door Marijn de Valk werden een Chinese waaier en een poncho uit Tahiti gevlakt, gerei nigd en verstevigd. Van deze laatste, die in het verleden abusievelijk is onderge bracht in de collectie Sprenger en daardoor jaren 'zoek' was, ontdekte conservator van het Zeeuws Museum Caroline van Santen, dat deze uit Tahiti afkomstig moet zijn en uit de tweede helft van de achttiende eeuw dateert. Mogelijk behoort de van

Archief | 2010 | | pagina 153