152 JAARVERSLAGEN 2009 plantenvezels gevlochten lap tot de door J.G. Lafont in 1818 omschreven 'eenige kleederen zooals die gedragen en van de producten van het land gefabriceerd wor den, door de Eilanders ontdekt bij gelegenheid eener expeditie van de Engelsche natie', geschonken in 1775 door Genootschapsdirecteur Pieter van Damme. Daar mee behoort het tot de oudste objecten uit de collectie. Er waren dit jaar geen aanwinsten. Natuurhistorische voorwerpen: onderafdeling fossiele botten De conservator M. Bosselaers bericht als volgt: Ook in de loop van 2010 werd verder gewerkt aan het registreren van de collec tie fossiele zoogdieren. Hier moet nog steeds een historische achterstand worden weggewerkt. Intussen werd begonnen met het digitaliseren van de catalogus van de landzoogdieren. Momenteel zijn er 1434 stukken digitaal geregistreerd in een excel-file, waarvan tien landzoogdieren (met nieuwe NHG-nummers). Tijdens de bottenvistocht werden er vorig jaar zoveel fossiele walviswervels en sche delfragmenten opgevist, dat we aan dek van de ZZ10 een groot gedeelte van een walvisskelet (vinvisachtige) konden reconstrueren. Afgezien van de gebruikelijke specialisten John de Vos (Naturalis) en Klaas Post, namen vorig jaar ook Dick Mol (mammoetspecialist) en Björn de Wilde (haaienspecialist) deel aan de tocht. Overigens leverde de bottenvistocht dit jaar weer een paar heel opmerkelijke stuk ken op. Voor wat de landzoogdieren betreft een zeer fraaie derde (laatste) molaar uit de rechterbovenkaak (NHG 26 066). Zeezoogdieren werden zoals altijd veel talrijker opgevist. Uitzonderlijk dit jaar was een schedelfragment van een Ziphi- rostrum (Ziphiidae; spitssnuitdolfijnen; NHG 23 395). Dit genus wordt maar zel den opgevist in het Schelde-estuarium, wat vreemd is, want in Antwerpen komt het genus vrij talrijk voor (vergelijk artikel in het tijdschrift Zeeland). Verder een goed bewaard proximaal fragment van een frontale (oogkas) van een kleine baardwalvis (aff. Balaenula balaenopsis; NHG 23 412); een heel zeldzame vondst. Verder drie bulla's, en vijf periotica (echte binnenoor: één Balaenidae sp. (vergelijk noordka per); twee Amphicetus sp.; één Aglaocetus sp. (vrij zeldzaam); één Balaenopteroidea sp.. zestien wervels van walvisachtigen, waaronder drie van grote walvissen en drie kleine van dolfijnen. Schenkingen: Freddy van Nieulande: huidplaat van een steur (Acipenser sp.; Kaloot) Bart de Jong: bovenkaak (maxilla) van een vis (Pisces indet.; Kaloot) Mark Bosselaers; aankoop bij Paul Blomme: vier bullae en drie periotica van wal visachtigen (strand van Nieuwvliet 'radartoren Zwarte Polder'), waaronder een zeer mooi, compleet en tevens zeer zeldzaam perioticum van een Squalodon 'antwer- pensis' (Squalodontidae; primitieve tandwalvissen). Verder een huidplaatje van een lederschildpad (Dermochelyidae; aff. Psephophorus polygonus; Kaloot) en acht tien cleithrums (kieuwbogen) van een kabeljauw (Melanogrammus conjunctus; Kaloot). Natuurhistorische voorwerpen: onderafdeling mineralen en gesteenten De conservator E.C. Westland bericht als volgt: Op 28 december 2009 overleed Jacques Moraal, oud-conservator Gesteenten en mineralen. Hij heeft met groot enthousiasme zeer veel werk verricht voor het

Archief | 2010 | | pagina 154