JAARVERSLAGEN 2009 153 Zeeuws Genootschap. Een in memoriam is te lezen in Zeeland 19.1. Als conser vator voerde hij een actief verzamelbeleid. Zo werd de collectie verrijkt met veel stukken uit zijn eigen verzameling, vooral op het gebied van zijn voorkeuren: vul kanische gesteenten en asbest. Maar ook verzamelingen van anderen vonden via hem hun weg naar de genootschapscollectie, zoals een uitgebreide collectie zwerf stenen. Zijn belangrijkste bijdrage was de aankoop van de mineralenverzameling van Philip Cambridge. De Engelsman Cambridge (1918-1993) was in zijn land maar ook daarbuiten bekend als een enthousiast verzamelaar en toegewijd concholoog, paleontoloog en geoloog. Hij publiceerde veel artikelen voor vakbladen en onderhield contacten met collega's in het buitenland, met name met geologen in Nederland, onder wie Jacques Moraal. Het is dus niet zo heel verwonderlijk maar toch bijzonder dat zijn mineralencollectie nu in het bezit is van het Zeeuws Genootschap. Zijn verzame ling fossiele botten wordt bewaard in het Sedgwick Museum, Cambridge, en zijn verzameling recente schelpen is te vinden in het National Museum of Wales, Car diff. De mineralenverzameling van Philip Cambrigde telt zo'n 330 stukken, en het valt op dat ze allemaal vrij ldein zijn. De kwaliteit van mineralen hangt niet af van het formaat, integendeel. Juist kleine kristallen hebben de ruimte gehad om vol ledig uit te groeien tot hun eigen verschijningsvorm. Maar in dit geval was de keuze voor kleine stukken van praktische aard. Voor zijn werk in dienst van de RAF moest Cambridge heel vaak verhuizen. Historisch-topografische atlas Zelandia Illustrata De conservatoren, drs. D. de Vries en drs. I.H. Vogel-Wessels Boer, berichten als volgt: In het verslagjaar is de beheerscommissie Zelandia Illustrata twee keer bijeen geweest. In november bracht het Genootschap van Nederlandse bibliofielen een bezoek aan het Zeeuws Archief en de Zelandia. Het Zeeuws Archief is begonnen met het scannen van de nog niet digitaal opge nomen nummers in Unger II, III en IV en de glasnegatieven in de collectie Cor- nelissen. De invoer van de prentbriefkaarten in Atlantis voor Zeeland in Beeld is voortgezet. De conservatoren zijn verdergegaan met het nazien van de reserve-exemplaren. Er bleken weer verschillende prenten af te wijken van de in de Zelandia aanwezige exemplaren, zodat deze alsnog in de Zelandia zullen worden opgenomen. In de Genootschapsagenda 2010, 'Wonen' zijn foto's opgenomen van 50 afbeel dingen uit de Zelandia. Ten behoeve van derden zijn 283 digitale foto-opnames geleverd. Prenten uit de collectie zijn uitgeleend ten behoeve van de tentoonstelling Land bouw in Zeeland (Zeeuws Archief te Middelburg). De verzameling is in het verslagjaar uitgebreid met 21 nummers (5 etsen, 13 gravu res, 1 tekening, 1 houtsnede, 1 mapje prentbriefkaarten en 96 prentbriefkaarten). De belangrijkste aanwinsten zijn een tekening, Zeeuwse boer door Els Hollebrand- se, circa 1970 en een houtskooltekening, afsluiting van de Veerse Gatdam door Antoine Mes, 1960. Andere aanwinsten zijn: 12 gravures van historische figuren in de Nederlanden in de zestiende, zeventiende en achttiende eeuw; een gravure, hoektoren van het stadhuis te Middelburg door H.W. Postma, circa 1930; een

Archief | 2010 | | pagina 155