154 JAARVERSLAGEN 2009 ets, Smidsbolwerk Middelburg door Eug. Rensburg, circa 1930; een ets, gezicht op de Noord- en Zuidpoort te Zierikzee door W.J. Dingemans sr., circa 1920, latere druk; een ets, gezicht op de Grote Kerk te Veere door J. Nomes jr., 1951; 1 mapje Sluis L'Ecluse, 9 prentbriefkaarten, circa 1905. Handschriften De conservatoren G.E.W. Visscher-Passmann en mr. W. Dirksen berichten als volgt: Jarenlang werkte een aantal vrijwilligers aan het toegankelijk maken van de belang rijke stukken uit het oud-archief van het Genootschap. Er zijn indices gemaakt op personen en zaken uit de notulen en ingekomen stukken van het Genootschap over het tijdvak 1769 - het jaar waarin het Genootschap werd opgericht - tot ongeveer 1800. Deze nadere toegangen waren door middel van kaartenbakken te raadplegen in de studiezaal van het Zeeuws Archief. In de bakken bevonden zich fiches van de inventarisnummers 1 t/m 10, 55-56, 58 t/m 63, 130-131, 135 en 233. Mevrouw Visscher en mevrouw G.G. Trimpe Burger-Mekking hebben, begeleid door de heer RH. Weltevrede, deze gegevens ingebracht in een Accesbestand, zodat de kaarten bakken overbodig zijn geworden. Momenteel wordt er gewerkt aan het toeganke lijk maken van de verdere inventarisnummers van het oud-archief en worden ook alle jaarverslagen in het Accesbestand ingevoerd. Naar aanleiding van de viering van 150 jaar Zeeuwse Bibliotheek en haar voor gangster de Provinciale Bibliotheek van Zeeland, leverden de conservatoren Hand schriften en de conservator Ruilverkeer een artikel aan het Zeeuws Tijdschrift (jrg. 59, nr. 5/6) over boeken en handschriften van het Genootschap in de Zeeuwse Bibliotheek waarin onder meer de veelzijdigheid van deze genootschapscollecties wordt belicht. Op de naar aanleiding van de viering ingerichte tentoonstelling in de Zeeuwse Bibliotheek waren veel aantrekkelijke objecten van het Genootschap te zien. Prof. Rudolf de Smet van de Vrije Universiteit te Brussel vroeg of een kopie van het testament van Hadriaan Beverland nog te vinden was. De kopie, vermeld in de inventaris van de handschriften van ZGW van Van Visvliet (1861, blz. 39), is helaas onvindbaar en zal in de ramp van 1940 ten onder zijn gegaan. Beverland (1650- 1716) was vermoedelijk Middelburger van geboorte. Hij was een befaamd geleerde op het gebied van de klassieke letteren die door aanstotelijk geachte geschriften in grote moeilijkheden kwam en naar Engeland uitweek. De Smet heeft verschil lende publicaties aan hem gewijd en in een daarvan {Lias, vol. 19/1, 1992) twee handschriften van het Genootschap gepubliceerd: brief van J. Irish aan Beverland (1693; ZB hs. 2375 (KZGW), en brief van Beverland aan J. Gronovius (1709 of later, ZB hs. 2619 (KZGW). De Smet schreef over een ander handschrift van het Genootschap: een bundel schotschriften waarin ongeregeld leven in het Middel burgse regentenmilieu van het laatste kwart van de zeventiende en de eerste helft van de achttiende eeuw (vooral de roerige periode van het begin van de achttiende eeuw) op de korrel wordt genomen (ZB hs. 6376 (KZGW), een artikel in: André Tourneux (ed.), Lib er amicorum Raphael de Smedt. Leuven 2001De artikelen van De Smet zijn in de Zeeuwse Bibliotheek aanwezig.

Archief | 2010 | | pagina 156