ZEEUWSE RANCHER 21 het Siksikareservaat. Met foto's van de objecten uit de Sprengercollectie hebben hier onder begeleiding van Crane Bear en Zuyderhoudt diverse interviews met Zwartvoet plaatsgevonden. Naast Crane Bear zelf werden Elder Ruth Brass, win keleigenaar Darryl McDonald en conservator Michelle Crow Chief geïnterviewd. Deze interviews werden op film vastgelegd en delen ervan vormden een wezenlijk onderdeel van de tentoonstelling 'Zwartvoet Indianen, avonturen van een Zeeuws verzamelaar', die van 10 juli tot 7 november 2010 in het Zeeuws Museum te zien was. Ook verscheen een museumpublicatie die de Zwartvoetcollectie van Sprenger belicht.67 Voor verder onderzoek Het interessante verhaal van de kolonist Sprenger bevat nog diverse open einden. Een antwoord op een vraag leidt bovendien vaak tot meer nieuwe vragen. Zo speelde er een rechtszaak omtrent de betaling van land, vermoedelijk in de periode 1897-1901. Heeft dit wellicht te maken met Sprengers rol als handelaar in onroerend goed en wat was de omvang van zijn rol? Spren- gers naam moet enkele keren vermeld zijn in tijdschriften The Canadian Live-stock and Farm Journal 1886; Lovell's Directory ojManitoba and Northwest Territories for 1900-1901). Deze tijdschriften kunnen alleen in Canada bestudeerd worden. Exacte gegevens omtrent Sprengers naturalisatie tot Canadees en de eventueel door hem ingediende homestead-aanvraag ontbreken vooralsnog. En hoe zit het met RG117, Office of the Custodian of Enemy Property, series A-3, Volume 905, File: 34880, Access code: 32; Sprenger, Meinard Jacob Iman?68 Bijlage Objectenlijst collectie Meinard Sprenger69 Meinard Sprenger heeft, terwijl hij in Canada woonachtig was, twee schenkingen aan het Zeeuws Genootschap gedaan: in 1887 en in 1890. Beide keren was hij voor enige tijd in Zee land. Volgens het 'Verslag over 1885-1893' van het Zeeuws Genootschap bestond de schenking in 1887 uit een cowboyzadel, een indiaanse kruithoorn of kruitzak, een paar lederen schoenen en een paar sneeuwschoenen.70 In hetzelfde verslag is ook de schenking uit 1890 opgenomen. Deze bestond uit vier messcheden, een buffelmes, drie medische zakken of Jirebagsdrie paar schoenen of mocassins, een zakje voor een verrekijker of medicijn, een paar beenstukken en een hemd van elandsvel. Al deze voorwerpen zouden afkomstig zijn van de Zwartvoet Indianen.71 Beide schenkingen zijn opgenomen in de catalogus van de oudheidkundige verzamelingen uit 1890 en betreffen de nummers 454 tot en met 464. De kruitzak of kruithoorn werd hierin ove rigens een kruithoorn van de Sioux Indianen (Lakota) genoemd en de medische zakken werden als medicijnzakken omschreven. Uit de doorlopende lijst van etnografische aanwinsten blijkt dat Sprenger op enig moment nog een tweede exemplaar van een Jirebag heeft gegeven. Vreemd hier aan is dat er drie eerder geschonken objecten omschreven zijn ah Jirebags, dus eigenlijk zou dit het vierde exemplaar moeten zijn. Een exacte schenkingsdatum is hiervan niet bekend, maar het moet in de periode tussen 1890 en 1901 zijn geweest. De jirebag heeft als nummer 633 meege kregen.72 Van de objecten die Sprenger in 1932 aan het Zeeuws Genootschap legateerde, is geen lijst beschikbaar.73 Het is hierdoor lastig vast te stellen wanneer Sprenger precies welke objecten heeft gedoneerd, ook omdat slechts enkele objecten nog voorzien zijn van hun oude genoot schapnummer. Zij het met enig voorbehoud zijn de meeste oude nummers te herleiden op basis van de objectenlijst gemaakt door Heyink in 1964 en de bruikleenlijst van het Zeeuws Museum aan het Museum Volkenkunde te Leiden uit hetzelfde jaar.74 In de navolgende lijst is getracht de objecten te rangschikken naar volgorde van binnenkomst voor zover die nu bekend is.

Archief | 2010 | | pagina 23