48 ZEEUWSE FINANCIËN Afb. 2. Tekening van een legpenning geslagen ter herdenking van het vertrek van de Spaanse troepen uit Tholen in 1577. Op de voorzijde is een voorstelling van Daniel in de leeuwenkuil te zien, op de keerzijde is het wapen van Zeeland omgeven door de wapens van de acht Staten leden (inclusief Reimerswaal) afgebeeld. Zeeuws Archief, coll. KZGW, ZI-III-0811. opstandige delen van Zeeland herenigd en in de zomer van dat jaar begon een college van de Staten van geheel Zeeland te functioneren, dat tot het eind van de Republiek in functie bleef. Dit college bestond uit de Eerste Edele, in 1577 Phi lips Willem, zoon van Oranje, en afgevaardigden van zeven steden: Middelburg, Zierikzee, Reimerswaal, Goes, Tholen, Vlissingen en Veere. Het zwaar geteisterde Reimerswaal verdween na korte tijd uit de Staten en ging later in de golven ten onder. Philips Willem werd als Eerste Edele in de Staten vertegenwoordigd door zijn vader, die op zijn beurt een representant aanstelde. Oranje werd hierdoor geïn tegreerd in het Zeeuwse staatsbestel. Intensieve opbouw van Zeeuws regerings- en bestuursapparaat In 1577 en 1578 waren de Zeeuwse Staten druk bezig om een Zeeuws regerings- en bestuursapparaat in te richten. Het in 1576 ingestelde College van Gouverneur en Landraad werd in 1578 vervangen door een College van Gecommitteerde Raden van de Staten van Zeeland dat was samengesteld uit enkel Zeeuwse elementen en bestond uit een representant van de Eerste Edele en afgevaardigden van Middel burg, Zierikzee, Goes, Tholen, Vlissingen en Veere.18 De twee Zuid-Hollandse afgevaardigden vergaderden met het College, maar maakten er geen deel van uit. Oranjes gouverneur, wiens ressort bij zijn aanstelling in 1575 door de omstandig heden was beperkt tot Walcheren, bleef na de Pacificatie gouverneur van alleen Walcheren. Hij mocht in het College van Gecommitteerde Raden verschijnen, als hij dat wilde of als hij geroepen werd. Na enige tijd verdwenen de Zuid-Hollandse afgevaardigden en met het overlijden van de gouverneur van Walcheren verdween

Archief | 2010 | | pagina 50