ZEEUWSE FINANCIËN 59 Afb. 3. Strijd op de Zeeuwse wateren voor Vlissingen in april 1573. Zeeuws Archief, coll. KZGW, ZI-III-0040. was. Jhanes administratie heeft geduurd tot het begin van het beleg van Zierikzee in september 1575 en heeft geen vervolg gehad. De ontvangsten beliepen meer dan 200.000 gulden. Het overgrote deel van de uitgaven was van militaire aard. Zeeuwse openbare financiën van 1577 tot circa 1580 Toen in de zomer van 1577 een Statencollege van geheel Zeeland met zijn werk zaamheden begon, waren er in het vroegere opstandige deel van Zeeland de vóór de Pacificatie ingerichte bovenplaatselijke financiële administraties van de Gemene Zaak: de administratie van tresorier Manmaker en de regionale administraties van de geconfisqueerde goederen. Het werkterrein van deze administraties werd uitge breid tot geheel Zeeland en de administraties werden onder het gezag van de Staten gebracht. Manmakers administratie werd de centrale Zeeuwse financiële dienst van de tresorier-generaal (later ontvanger-generaal) en de administraties van geconfis queerde goederen werden de dienst van de geconfisqueerde goederen. Aan deze twee diensten voegden de Staten in 1578 een dienst van de Statenfinanciën en een dienst van de domeinen toe. Daarmee was de inrichting van een Zeeuws geweste lijk stelsel van openbare financiën voltooid. De in 1573 ingerichte administraties van de Gemene Zaak, die van Manmaker en de regionale administraties van de geconfisqueerde goederen, schijnen zonder problemen onder het gezag van de Staten te zijn gekomen.s5 De Staten van Zeeland hebben, zoals reeds werd vermeld, de Gemene Zaak in hun eigen overheidsadmi nistratie geïntegreerd.86

Archief | 2010 | | pagina 61