70 ZEEUWSE FINANCIËN Generale Staten van Holland en Zeeland in 1576 In de eerste helft van 1576 verkeerde de Opstand in een moeilijke fase. In 1575 was de vijand in het offensief gegaan en had hij Oudewater, Schoonhoven, Schouwen (met uitzondering van Zierikzee) en Duiveland veroverd. De situatie bij de vijand was overigens even zorgwekkend door geldgebrek en het overlijden van de land voogd Requesens. De Generale Staten van Holland en Zeeland bogen zich in 1576 over dezelfde onderwerpen als in 1575, met als resultaat de Hollands-Zeeuwse Unie van 25 april 1576 en een herzien complex generale imposten.157 De akte van Unie 1576 is, zoals reeds werd vermeld, een combinatie van de her ziene Unie 1575 en een herziene versie van het alleen voor Holland in werking getreden regeringsreglement van 1575. In het Uniegedeelte van de akte is kort de heffing van imposten voor de oorlogsfinanciering vermeld. Nieuw is de regeling dat Zuid-Holland enkele afgevaardigden toevoegt aan de regeringscolleges van Zeeland en het Noorderkwartier, en dat Zeeland en het Noorderkwartier enkele afgevaar digden aan het regeringscollege van Zuid-Holland toevoegen. De uitwisseling van afgevaardigden had onder meer ten doel dat de kwartieren over en weer controleer den, of de voor de oorlog bestemde gelden correct werden opgebracht en besteed. De Zuid-Hollandse afgevaardigden kwamen in Zeeland terecht in de Regeringsraad en van 1578 af bij (niet in) het college van Gecommitteerde Raden.158 De Zeeuwse afgevaardigden kwamen in Zuid-Holland in de Finantiekamer.159 Vermoedelijk was dit de commissie van financiën van het in 1576 opgerichte College van de Staten.160 De uitwisseling van afgevaardigden tussen Zeeland en Zuid-Holland werd beëin digd, toen in 1584 de aanstelling van Oranje tot graaf nabij scheen.161 Generale imposten van 1576 In april 1576 stelden de Generale Staten opnieuw een complex van Hollands- Zeeuwse generale imposten vast, dat 210.000 gulden per maand moest opbren gen.162 Tot het complex behoren ook het licentrecht en het 'convoygelt' bij invoer van goederen. Voor Zeeland betekende dit de invoering van het 'convoygelt' dat daar, anders dan in Holland, nog niet werd geheven. Toen in 1576 de Staten-Generaal van niet-opstandige Nederlandse gewesten in Brabant bijeenkwamen, was een van hun eerste werkzaamheden de invoering in zoveel mogelijk gewesten van een stelsel van 'impostz généraux': generale imposten van de Staten-Generaal.163 Lijst van afkortingen GA - Gemeente Archief KB - Koninklijke Bibliotheek, Den Haag KHA - Koninklijk Huisarchief, Den Haag (K)ZGW - (Koninklijk) Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen RGP - Rijks Geschiedkundige Publicatiën RH - Register van Holland en Westvriesland ZA - Zeeuws Archief, Middelburg

Archief | 2010 | | pagina 72