83 Inleiding Begin 2010 wist het Zeeuws Genootschap met steun van de Gemeente Middelburg van nazaten van de zeventiende-eeuwse Middelburgse familie Van Citters twee schil derijen van de uit Dordrecht afkomstige schilder Arnoldus Verbuys (ca. 1645-ca. 1717) te verwerven. Het zijn twee ovale portretten van Jean Walleran Sandra en diens derde vrouw Anna Catharina Stipel, die in 1692 werden vervaardigd. Beide hebben een plaats gekregen in de trouwzaal van het oude stadhuis van Middelburg op de Markt. De portretten moeten na Walleran Sandra's dood in 1712 in het bezit zij n geko men van zijn oudste dochter, Jacoba Maria, waarna zij via haar oudste dochter Anna Sara Boudaen Courten (1708-1781), die met de Middelburgse burgemeester mr. Jacob van Citters (1708-1792) trouwde, binnen de familie Van Citters vererfd zijn. Ook van Anna Sara en Jacob van Citters bezit het Zeeuw Genootschap portretten. Behalve de Zeeuwse tak was er een Utrechtse tak van de familie Sandra. De laatste zou blijven bestaan, de eerste is in de achttiende eeuw uitgestorven. De naam van Jean Walleran Sandra (1661-1712), die van Franse komaf was, werd niet altijd consequent gespeld, iets wat in die dagen veel voorkwam. In archiefstuk ken vindt men zijn voornaam als Jean en Johan geschreven, terwijl zijn achter naam gespeld wordt als Walrand, Wallerand, Walran of Walleran. De in beide hier voorgelegde artikelen gehanteerde spelling is die waarmee Walleran Sandra zijn brieven ondertekende: Jean Walleran Sandra. Ook andere namen en begrippen zijn op die wijze in de tekst verantwoord, zoals het hof Niet altijd (in plaats van altijt) Winter. Geldbedragen werden in de eerste bijdrage, van de hand van Francke, waar mogelijk omgerekend in guldens. Aan het begin van de achttiende eeuw was het Pond Vlaams (fVls.) de courante rekeneenheid in Zeeland, ofschoon de gulden ook bekend was en waarschijnlijk gebruikt werd in het betalingsverkeer. Het Pond Vlaams vertegenwoordigde een waarde van zes gulden, en in bijna alle rekenin gen, boedelinventarissen en brieven van Walleran Sandra wordt deze rekeneenheid gehanteerd. In het volgende tweeluik, van de hand van Johan Francke en Katie Heyning, wor den verschillende aspecten van het leven van Jean Walleran Sandra belicht. In het eerste luik bespreekt Francke de handelsactiviteiten van deze koopman-reder, die aan het eind van zijn leven een belangrijke rol in het Walcherse politieke en eco nomische leven speelde. Heyning beschouwt een ander, minstens zo interessant aspect: de indrukwekkende kunstverzameling van schilderijen en beeldhouwwerk die Sandra naliet.

Archief | 2010 | | pagina 85