90 WALLERAN SANDRA en wel met de weduwe van Willem Thibaut, Susanna Radermacher. Veertien dagen na de bruiloft, op 29 juli, overleed Sandra.3 Na de dood van zijn moeder in 1692 ging Walleran Sandra in haar huis aan de Balans wonen. Behalve zijn woonhuis bezat Walleran Sandra in de Nieuwstraat te Middelburg een pakhuis, dat hij aan de reders van de twee Peerl-schepen verhuurde (waarover later meer)Buiten Middelburg bezat Jean Walleran Sandra aan de Veerse weg het hof Niet altijd Winter (waarover meer bijzonderheden worden gegeven in het artikel van Katie Heyning).4 Wat de Middelburgse tak van de familie betreft, is nog een persoon van belang: David Sandra (1660-1708), een neef van Jean Walleran Sandra die van 1689 tot en met 1704 lid was van het kiescollege van Middelburg. David kwam nooit hogerop, omdat de vroedschap gesloten was voor lieden die niet in Middelburg geboren waren. Door lid van het kiescollege van de raad te worden, konden zij toch eni ge invloed uitoefenen. In het dagelijks leven was David Sandra werkzaam bij de Rekenkamer van de Staten van Zeeland.5 David Sandra was een van de onderteke naars van een groep van 98 Zeeuwen die na de dood van de koning-stadhouder in 1702 een pamflet richtten aan de Staten-Generaal en de Staten van Zeeland waarin werd gevraagd om een onderzoek naar de misstanden in de financiële en machtspo litieke situatie in de provincie.6 De familie Buteux, waaruit de zakenrelatie van Walleran Sandra voortkwam, kwam, net als de Sandra's, oorspronkelijk uit Frankrijk. Het wapen van de familie Buteux berustte in het oude stadsarchief van Middelburg. Het was van goud, met drie zwarte merletten die naast elkaar waren geplaatst in het schildhoofd. Het wapen werd met een helm gekroond. Het helmteken was een merlet van 'schild'. De dek kleden waren goud en zwart en de schildhouders waren twee griffioenen die in natuurlijke kleur (rood) waren getuigd. De wapenspreuk was Soli Deo Gloria7 Een protestantse tak van de familie verliet Amiens naar aanleiding van geloofsvervol ging. Jacques en Godefroit Buteux verlieten de stad in 1594 en 1596. Pieter Buteux was de derde nakomeling van Charles Buteux, die in Amiens woonde. Voordat Pieter naar Middelburg trok, heeft hij waarschijnlijk enkele jaren in Lille (Rijssel) gewoond. Pieter had twee oudere zussen en een jongere zus: Suzanne, Marie en Madelaine Buteux. Pieter Buteux werd in 1639 burger van Middelburg. Het is niet uitgesloten dat hij voordien al enkele jaren in de stad had gewoond. Hij verdiende zijn brood als lakenkoopman en trouwde in 1639 met Louise Segar, de weduwe van Jaspar Sandra die te Mouveaux werd geboren.8 Opmerkelijk is dat Pieter Buteux er een bijnaam op nahield. Een aantal brieven aan zijn Antwerpse zakenpartner Jacques de Lannoy zijn ondertekend met 'Aman Crayen alias Pierre Buteux'. Dit hoeft niets te betekenen, maar het kan duiden op het gebruik van een alias bij het verrichten van handelstransacties die het daglicht niet konden verdragen.9 Buteux woonde te Middelburg aan de Balans in het huis de Gouden Peere en had daar twee kantoorbedienden. Na zijn dood bleef zijn weduwe daar wonen met haar stiefzoons Charles en Pieter, die echter volgens het testament van hun vader voor hun 'mond- cost' moesten betalen. De verhouding tussen de stiefmoeder en de stiefzonen was zeer gespannen. De beide jongelieden verlieten eind jaren tachtig het huis op de Balans en gingen wonen in hun 'prieel.' Het is onduidelijk waar dit zomerhuis gele gen was.10 Het huis van Buteux bestond aanvankelijk uit drie panden die door hem in 1661 werden gekocht. Deze werden in de jaren daarna afgebroken en vervangen

Archief | 2010 | | pagina 92