Politieke loopbaan WALLERAN SANDRA 91 door één nieuw huis, dat vermoedelijk al vóór 1670 voltooid was. Het huis bestaat nog steeds en is te vinden aan de Balans 11tegenover de poort naar het Abdijplein. Pieter Buteux sr. zou in 1687 overlijden.11 Pieter Buteux jr., zoon van Pieter sr. en Anna Everaers, werd op 4 maart 1673 te Middelburg gedoopt en werd aldaar op 15 december 1707 begraven in de Oost- kerk. Hij had zeven broers en zussen: Anne, Marguerite, Marie Madelaine, Johan na, Pierre (die jong stierf), Charles en Elisabeth. Op 17 november 1699 trouwde hij met Maria Huygens, de dochter van Jacob Huygens die op 9 augustus 1680 te Negapatnam (de kust van Coromandel) was geboren. Zij kregen zes kinderen. Pieters zuster, Marie Madelaine, werd op 13 mei 1664 te Middelburg gedoopt en trouwde in juni 1683 met Jean Walleran Sandra.12 Uit deze genealogische beschrijving van beide families blijkt dat al in de jaren zestig en zeventig van de zeventiende eeuw een hechte familieband tussen de Buteux en de Sandra's was gegroeid, waarin de zakelijke activiteiten steeds verder zouden worden ingebed. Dat huwelijk en zakelijke belangen met elkaar waren verstrengeld, blijkt uit de uitreding van de fregatten Peerl en de Fortuijn waarvan Jean Walleran Sandra reder en boekhouder was. Bij deze uitreding waren zes van de elf partenreders met elkaar geparenteerd. Zo was de eerste echtgenote van boekhouder Jean Walleran Sandra de dochter van zakenpartner en partenreder Pieter Buteux sr. Diens zoon Pieter jr. nam na zijn vaders dood de zaken over en had evenals Sandra parten in deze rederij. Behalve belanghebbende bij de uitreding van beide schepen was But eux hoofdparticipant van de West-Indische Compagnie. In 1698 trouwde Sandra voor de vierde maal, en wel met een dochter van de Vlissingse burgemeester en VOC-bewindhebber Jacob van Hoorn. Haar broer, Cornelis van Hoorn, behoorde eveneens tot de groep belanghebbenden in de uitreding. Andere partenreders waren Pieter Macaré, Lambert Bustijn en Hendrik van Dusseldorp. Pieter Macaré was de zoon van Jacobus Macaré en Jacoba Sandra, de oudste zus van Jean Walleran. Hij bezat de brouwerij de Tinnen Pot in Middelburg en moet niet worden verward met de gelijknamige wijnkoopman die zijn neef was en die in 1702 in dienst van de Verenigde Oost-Indische Compagnie naar Ceylon vertrok. Sandra's tweede zus Anna was getrouwd met de wijnhandelaar Lambert Bustijn. Diens zus Marguerite was gehuwd met Hendrik van Dusseldorp, de muntmeester van Zeeland, die zijn werkplaats tegenover de Rekenkamer had, waar, jawel, David Sandra, de al eerder genoemde neef van Jean Walleran sandra, de provinciale financiën controleerde.13 Jean Walleran Sandra gedroeg zich aanvankelijk correct in de politiek, net zoals hij dat in zaken deed. Er was ook weinig reden om de zaken minder nauw te nemen: zijn zakenpartner behartigde immers de belangen van de firma in de vroedschap. Pieter Buteux sr. was na de woelingen in het roerige jaar 1672 toegetreden tot het kiescollege van Middelburg.14 Sandra hield zich lang neutraal en afzijdig in politieke ontwikkelingen; noch hij, noch zijn zakenpartners zijn te vinden onder de namen op het 'adres van 17' of het 'adres van 94' (zijn neef, David Sandra, ondertekende wel het adres van 94), die beide in 1702 het licht zagen (op 3 juni 1702 ondertekenden 72 burgers, onder aanvoering van Daniël Fannius, een rekest

Archief | 2010 | | pagina 93