92 WALLERAN SANDRA tegen de zittende magistratuur; deze overwegend orangistische regenten reageer den hierop met het 'adres van 94').15 Toch zou Sandra, die in 1702 in de raad was gekomen, na 1704 wel politiek kleur bekennen. Hij hoorde tot de groep regenten die gerekend werden tot de homines novi, dat wil zeggen zij die tegen het regime van vóór 1702 waren gekant. Dit pleit voor hem. Het oude, stadhouder Willem III steunende college was immers door en door corrupt, iets waarover Jean Walleran Sandra zich onverbloemd heeft uitgelaten. Sandra vermeldde in zijn aantekenin gen, die berusten in het familiearchief Rethaan Macaré, Verzameling Nederland- sche Leeuw te 's-Gravenhage, dat de stadhouder de Staten van Zeeland aan zijn zijde kreeg door bepaalde families te 'benificiëren' en door magistraatsleden die aan de Bank van Leening verbonden waren, financiële steun te geven.16 Sandra was sinds 1698 gehuwd met Sara, de dochter van de Vlissingse burgemeester Jacob van Hoorn, ook een voorstander van, en belanghebbende bij, de politieke koersveran deringen na 1702.17 Op de voordracht van de drie opengevallen plaatsen van de schepenen Govaerts, Verpoorte en Parker plaatste het kiescollege in dat jaar Jean Walleran Sandra, Jacob Huygens en Omar van Visvliet. In de regel waren nieuwe schepenen uit de leden van de stedelijke raad afkomstig, maar het kiescollege, waar in ook neef David Sandra zat, koos ervoor drie drietallen uit hun eigen midden te sturen. De schepenen besloten alleen de voordracht van Jean Walleran Sandra over te nemen en hem tot raadslid te benoemen. Een jaar later, in 1703, werd hij sche pen. Sandra behoorde tot de aanhang van Fannius.18 Dit was de staatsgezinde factie die een jaar later de corrupte orangistische leden uit de raad zou werken. Jean Wal leran Sandra had nauwe banden met Cornelis Clinckwerck (1703), Pieter Macaré (1709) en David Baute (1705), die weer een neef was van Van Visvliet, alle homines novi die tussen 1702 en 1711 tot de Middelburgse vroedschap toetraden.19 Sandra werd in het jaar 1706 voor de eerste maal burgemeester, samen met de politiek gelijkgestemde Veth van Westcapelle. In 1707-1708 waren zij weer schepenen, en Jean Walleran Sandra werd in 1709 opnieuw raadslid. In 1710 werden zowel Veth van Westcapelle als Jean Walleran Sandra opnieuw tot burgemeester gekozen.20 Na 1710 zou Sandra andermaal van zich laten horen, en wel door samen met twee andere regentengroeperingen te ageren tegen de wijze waarop sommige 'homines novi' zich schuldig maakten aan machtscorrumpering. Onder Sandra's medestan ders vinden we pensionaris Caspar van Citters, Abraham Rombouts, Willem van Citters en Pieter Macaré fil. Jac.21 Echter, hoewel Sandra zich in de laatste tien jaar van zijn leven dus wel met politiek inliet, waren zijn handelsactiviteiten toch het belangrijkst. De handelsfirma Buteux en Sandra Ofschoon Jean Walleran Sandra zich vooral bezighield met de handelsfirma But eux en Sandra, ontplooide hij daarbuiten tal van andere activiteiten en investeerde hij in de Verenigde Oost-Indische Compagnie, de West-Indische Compagnie, de Directie van de Levantse Handel, de Oostzeehandel, de smokkelvaart, de commis sievaart en in buskruitmolens. Met de gebroeders Jean en Jacob Sautijn, Daniël Hoornbeek, Gillis Thijssen, Cas par Romburg, Hendrik Saigne en Pieter de la Rue behoorde hij tot de vermogend-

Archief | 2010 | | pagina 94