98 JAARVERSLAGEN 2010 Werkgroep Geologie De uitgave van de langverwachte fossielenatlas, waaraan een aantal leden een belangrijke bijdrage heeft geleverd, maakte 2010 tot een bijzonder jaar. De Werkgroep stelde de subsidiëring van deze uitgave, alsook de financiële steun van het Genootschap aan de Werkgroep voor het bijwonen van officiële presentatie in het Museum Naturalis te Leiden, bijzonder op prijs. Het ledental is gestegen tot 79, met tien nieuwe leden en één opzegging. Het blad Voluta van de Werkgroep kwam twee keer uit. Met diverse instellingen en verenigingen zijn ruilabonnementen overeengekomen: Voluta wordt uitgewisseld met door hen uitgegeven tijdschriften. De bijeenkomsten werden dit jaar goed of zelfs heel goed bezocht. De aan wezigheid van Maarten Steenbeek en Marijn Dieleman, beide bestuursleden van het Genootschap, werd bijzonder op prijs gesteld. Het activiteitenprogramma zag er als volgt uit: Op 26 februari verzorgde Ronald Pouwer een lezing onder de titel 'Geologie van IJsland'. Het was een interessant verhaal, dat een recordaantal toehoorders trok: 33. Op 21 maart gaf Gerard Geuze een lezing met de titel 'Vesuvius en Pompei'. Het was een reisverhaal met mooie dia's, zoals de Werkgroep van deze spreker gewend is. Op 23 april verzorgde Peter Moerdijk een lezing onder de titel 'Ontstaans geschiedenis van de fossielenatlas', en wel naar aanleiding van de langverwachte verschijning van deze atlas (getiteld De Fossiele schelpen van de Nederlandse kust), die in mei na twaalf jaar voorbereiding het licht zag. Het was goed, nog eens te horen hoeveel werk hiermee gemoeid is geweest en hoeveel personen aan dit boek hebben meegewerkt. 24 april werd de determinatiedag 'Fossiele Zee-egels gevonden in Nederland' gehouden. De nadruk lag op Zeeland. De dag stond onder leiding van John Jagt van het Natuurhistorisch Museum Maastricht en Raymond van der Ham van het Nationaal Herbarium Leiden. Ook vond de overdracht aan het Zeeuws Museum plaats van een bijzondere zee-egel die door Peter de Bruijn op de Kaloot was gevonden. Dit was ook de aanleiding voor het organiseren van deze bijzonder geslaagde dag, waarop veel aandacht werd geschonken aan zee-egels en andere stekelhuidigen. Op 22 mei zag de uitgave van de fossielenatlas het licht in Museum Naturalis in Leiden. Een groep van 22 leden van de Werkgroep en het Genootschap woonde de dag in Leiden bij. Het was een druk programma met bijdragen van tal van ver tegenwoordigers van de Werkgroep, onder wie Frank Wesselingh, Peter Moerdijk, Freddy van Nieulande en Anton Janse. Op 28 mei hield Freddy van Nieulande een voordracht over 'Terebratula's en sponzen'. Freddy liet zien dat er onder de langs de Schelde en bij Antwerpen gevonden Terebratula's, die als één soort ogen, verschillende (en nog te beschrijven) soorten kunnen zitten, die onderscheiden kunnen worden door naar het brachy- dium (armskelet) te kijken. Op 3 juli vond de jaarlijkse bottenvistocht met de ZZ10 van Jaap en Anja Schot in de Pas van Terneuzen op de Westerschelde plaats. Ieder jaar gaan er veel mensen mee, en ieder jaar worden er bijzondere vondsten opgehaald.

Archief | 2011 | | pagina 100