Jaarverslag van de Coördinatiecommissie Verzamelingen JAARVERSLAGEN 2010 101 Kunst, Kunstnijverheid en Historische Voorwerpen De conservator, drs. C.E. Heyning, bericht als volgt: In het verslagjaar werd verder gewerkt aan het vervaardigen van een digitaal bestand van alle zaken die in de loop der eeuwen aan het Genootschap zijn geschonken, evenals aan de ontsluiting van de collectie. Hieraan leverden J. de la Hayze en J.P. Gillissen wederom een belangrijke bijdrage. Aan verschillende instellingen en personen werden inlichtingen over de collectie verstrekt. Veel tijd werd besteed aan overleg met de Stichting Godshuizen, die het voornemen heeft haar collectie schilderijen en kunstobjecten aan het Genootschap over te dragen. De twee gesigneerde en gedateerde portretten van de Middelburgse koopman, reder en burgemeester Jean Walleran Sandra (1661-1712) en zijn derde echtgenote Anna Catharina Stipel (1662-1696) werden in maart officieel in bruikleen gegeven aan de Gemeente Middelburg. Deze portretten werden in 1692 vervaardigd door Arnoldus Verbuys, een uit Dordrecht afkomstige schilder die, na enkele jaren aan het Stadhouderlijk Hof in Leeuwarden gewerkt te hebben, vanaf circa 1690 tot circa 1706 in Middelburg werkzaam was. Van deze schilder was tot nu toe geen werk in de provincie te vinden. De portretten hebben een plaats gekregen aan de muur van de trouwzaal in het oude stadhuis. In Archief 2010 zijn twee artikelen van de hand van dr. J. Francke en drs. C.E. Heyning gepubliceerd waarin de levensgang en de kunstcollectie van Walleran Sandra worden behandeld. Eind mei kon een tweede aankoop (een zilveren, aan het eind van de zestiende eeuw vervaardigde tazza) aan de collectie worden toegevoegd. Deze in Middelburg gemaakte drinkschaal, die afkomstig is van de familie Courten, kon met steun van de Vereniging Rembrandt, de Provincie Zeeland, de Stichting dr. Hendrik Muller s Vaderlandsch Fonds en het Familiefonds Hurgronje worden verworven. In Zeeland 19/3 is dit object beschreven. De tazza is aan het bruikleen van het Zeeuws Museum toegevoegd. Volkenkundige Voorwerpen De conservatoren drs. F. van der Doe en drs. E.J.M. van der Doe-van der Geest berichten als volgt: Van juli tot oktober 2010 was in het Zeeuws Museum de tentoonstelling 'Zwart- voet Indianen; Avonturen van een Zeeuwse verzamelaar' te zien, met tal van voor werpen van de Zwartvoetindianen, alsook persoonlijke eigendommen en fotos van Meinard Sprenger. De expositie werd geopend door de Zwartvoetindiaan Crane Bear uit Canada, die betrokken was bij het onderzoek naar de door Sprenger aan het einde van negentiende eeuw verzamelde objecten. Er verscheen een bescheiden publicatie met bijdragen van Caroline van Santen en Lea Zuyderhoudt. Een uit gebreide versie van het onderzoek is verschenen in Archief 2010. In het verslagjaar werd een aanwinst verworven via de door Jan de la Hayze opge spoorde kleindochter van de in Vlissingen geboren Nederlandse consul-generaal in Turkije, Th.J.J. van Uije Pieterse (1855-1922). Zij schenkt het ca. 0,4 meter omvattende familiearchief Van Uije Pieterse. Voorts legateert zij een aantal Turkse

Archief | 2011 | | pagina 103