104 JAARVERSLAGEN 2010 Historisch-topografische atlas Zelandia Illustrata De conservatoren drs. I.H. Vogel-Wessels Boer en drs. D. de Vries berichten als volgt. De Beheerscommissie is in het verslagjaar slechts een keer bijeengekomen. Het doornemen van de reserve-exemplaren werd voortgezet, met als resultaat dat opnieuw een aantal tot nu toe onbekende staten en uitgaven van kaarten en prenten aan de collectie kon worden toegevoegd. Het scannen van delen van de collectie gaat onverminderd voort, evenals de invoer van prentbriefkaarten in Atlantis ten behoeve voor Zeeland in Beeld. Via het Zeeuws Archief werden 259 digitale reproducties geleverd voor ver scheidene uitgaven. In het standaardwerk van D. Blonk over kaarten van Zeeland, Zelandia Comitatus, zijn een groot aantal kaarten (36 in totaal) uit de Zelandia Illustrata afgebeeld. Het experiment om hoogwaardige reproducties te maken, dat in samenwerking met De Drukkerij en het Zeeuws Archief werd uitgevoerd, is bij gebrek aan belangstelling beëindigd. Uitleningen aan tentoonstellingen zijn beperkt gebleven tot die aan de expositie 'Middelburg in de Tweede Wereldoorlog' (Zeeuws Archief, Middelburg). In de Genootschapsagenda 2011 ('Zeeuws Meisje') zijn 63 foto's van objecten uit drie collecties opgenomen: 43 uit de Zelandia Illustrata, 16 uit het Zeeuws Museum en 4 uit de Zeeuwse Bibliotheek. Op 29 oktober werd een ontvangst georganiseerd voor twintig leden van de 'Brussels International Map Collectors Circle' (BIMCC). In de ochtend waren er lezingen, 's middags werd een uitgebreide presentatie van nieuwskaarten uit de zeventiende eeuw verzorgd. Op 28 juni vond de formele overdracht plaats van de 2191 topografische tekenin gen die de schenker, C. de Plaa, tussen 1975 en 2010 vervaardigde. Daarnaast is de Zelandia Illustrata in dit verslagjaar uitgebreid met 75 nummers, waarvan de volgende in het bijzonder het vermelden waard zijn: een aquarel van J.P.C. Grolman van een kloostertrap in het stadhuis te Zierikzee (ca. 1900), de wallen van Retranchement, in 1916 getekend door J.F.T ten Klooster, de 'Schotse hoek' te Vlissingen, een ets van L. Heymans (ca. 1935), een aquarel uit 1931 van 'Koninginnedag' te St. Anna ter Muiden (ook van de hand van L. Heymans), een gezicht in de Simpelhuisstraat te Middelburg van Frans Bliek, een houtskoolteke ning uit ca. 1938, en ten slotte de officiële Belgische zeekaart van de Westerschelde in twee bladen: Cartes hydrographiques de l'Escaut Neérlandaises (Brussel, 1899). Handschriften De conservatoren G.E.W. Visscher-Passmann en mr. W. Dirksen berichten als volgt: G.E.W. Visscher-Passmann zette het verder toegankelijk maken van het oud archief van het Genootschap voort, ook dit jaar in samenwerking met G.G. Trimpe Burger-Mekking. G.G. Trimpe Burger, die al eerder heeft meegewerkt aan de regi stratie van handschriften, heeft langzamerhand een vaste plaats verworven in het conservatorschap Handschriften. Over geregistreerde handschriften deelt conservator Dirksen het volgende mee. Soms moet een handschrift uit restanten gereconstrueerd worden. Omstreeks 1903 ontving het Genootschap een zeventiende-eeuws handschrift met gedichten van

Archief | 2011 | | pagina 106