JAARVERSLAGEN 2010 105 Adriaen Hoffer (1589-1644), zijn zoon Rochus Hoffer (1615-1671), Caspar Perduin en anderen. Bij de ramp van 1940 is het handschrift uit elkaar geraakt. Vervolgens werden in de Zeeuwse Bibliotheek het gedeelte met de gedichten van Adriaen Hoffer (ZB, hs. nr. 6447 KZGW) en dat met de gedichten van Rochus Hoffer (ZB, hs. nr. 6448 KZGW) als afzonderlijke manuscripten gecatalogiseerd. Het gedeelte met de gedichten van Perduin en anderen zal verloren zijn gegaan. Een enkele keer is bij of in een handschrift drukwerk gevoegd. Dit behoort bij het handschrift te worden bewaard, maar verdient als drukwerk afzonderlijke aandacht. ZB, hs. nr. 6786 S KZGW, is het restant van een zeventiende-eeuws handschrift met gedichten van Jacobus Baselius, predikant in Kerkwerve (1623- 1661; Jacobi Baselii Poëmata), een ander slachtoffer van 1940. Hierin bevindt zich het volgende gelegenheidsdrukwerk: a. eenzijdig bedrukt blad met een gedicht van J. Isacius Pontanus dat geschreven is naar aanleiding van de slag op het Slaak in 1631 (Harderwijk, Nicolaus Wieringius, 1631); b. eenzijdig bedrukt blad met gelukwens aan de regering van Zierikzee naar aanleiding van diens terugkeer in de Staten van Zeeland, van de hand van Ant. Copal, Vlissings jurist, Vlissingen, 2- 3-1669 (geen gegevens over drukker of jaar van druk); c. twee eenzijdig bedrukte bladen met een in twee kolommen gedrukt gedicht op het beleg en ontzet van Zierikzee in 1303-1304 (geen gegevens over auteur, drukker of jaar van druk bekend) (dit gedicht is een (Zierikzees) rederijkersproduct (zie Meertens, Letterkundig leven, p. Il6rén noot 298 op p. 151, waar ten onrechte is vermeld, dat een aantal regels is weggesneden)) en wellicht ook een Zierikzees drukkers product; d. vijf eenzijdig bedrukte bladen, elk met een aan Adriaen Hoffer opge dragen gedicht van een lid van de Synode van Dordrecht in 1619 waar Hoffer als gedelegeerde namens Zeeland aanwezig was (gegevens over drukker en jaar van druk ontbreken; gedichten zijn gedateerd in 1619). Er moet heel veel gelegenheids drukwerk vervaardigd zijn, waarvan het overgrote deel verloren is gegaan. Drukkosten vergeleken met de kosten van het afschrijven door een schoon schrijver, bijvoorbeeld een schoolmeester, maakten vermoedelijk reeds bij een beperkte oplage drukken het voordeligst. ZB, hs. nr. 6252 KZGW, is een bundel geschreven materiaal met veel kranten knipsels en dergelijke uit het midden van de negentiende eeuw over onder meer de Goudkust (toen een Nederlandse kolonie, nu deel van Ghana) en de Nederlandse Antillen. Als een handschrift niet is ondergebracht in een (geïnventariseerde) collectie hand schriften maar deel uitmaakt van een collectie van diverse voorwerpen, is de kans groot, dat het als handschrift min of meer uit het zicht raakt. Zo bevindt zich in het Zeeuws Museum een reeks afbeeldingen van familiewapens die als één van de mooiste handschriften van het Genootschap, zo niet als het mooiste, mag worden beschouwd (nr. G 3722). Toen tijdens de Bataafse revolutie familiewapens uit de kerken verwijderd moesten worden, heeft J.H. Schorer in 1798 de wapens op de in kerken in Middelburg, Aagtekerke, Vlissingen, Tholen en Zierikzee hangende wapenschilden van de familie van zijn eerste echtgenote Thibaut en van zijn tweede echtgenote Van den Brande in kleuren laten afbeelden, evenals twee graf zerken. Ook wapens van kwartieren van overledenen zijn afgebeeld. Het gaat om mannelijke en vrouwelijke leden van de beide families en om echtgenoten van

Archief | 2011 | | pagina 107