76 GOUDEN STUKKEN Alb. 2. Gezicht op Ovezande, eind achttiende eeuw. Zeeuws Archief, coll. KZGW, ZI-IV-1600. Kort nadat Lodewijk Napoleon Zeeland had verlaten, vaardigde hij een opmer kelijk decreet uit, dat was bedoeld om moeders aan te sporen hun baby's borst voeding te geven. In alle dorpen op Zuid-Beveland zou aan een moeder die al haar kinderen zelf had gevoed, een gouden hoofdsieraad worden uitgereikt. Verder werd het vrouwen verboden zon sieraad te dragen als zij hun kinderen geen borstvoe ding hadden gegeven. De koning delegeerde de realisering van het decreet aan de minister van Binnenlandse Zaken en Eredienst, Godert Alexander Gerard Philip baron van der Capellen, die op zijn beurt de landdrost van Zeeland, Abraham van Doorn, ermee belastte. De onderscheiding van de vrouw moest vergezeld gaan van een kleine publieke plechtigheid. Van Doorn schreef de gemeentebesturen tot in detail voor hoe zij de dag moesten vormgeven.3 Elk gemeentebestuur mocht zelf kiezen welke vrouw zou worden bekroond. Wat bij die keuze de norm moest zijn, liet de landdrost in het midden. Sommige gemeentebesturen kozen voor de vrouw die de meeste kinderen had gezoogd, zoals in Wolphaartsdijk, waar Elisabeth Liefbroer werd onderscheiden omdat ze zestien van haar achttien kinderen zelf had gevoed.4 Andere gemeentebesturen lieten het lot spreken. In Ovezande bijvoor beeld werd bij loting bepaald dat Adriana Verbrake, moeder van vijf kinderen, tot meest verdienstelijke moeder werd uitgeroepen.5 Landdrost Van Doorn deed zijn uiterste best om de vorstelijke propaganda campagne te laten slagen. Hij regelde alles tot in de puntjes en week niet af van de koninklijke instructies. Voor de praktische uitvoering schakelde hij de kwartier drost en de commissie van secretarissen op Zuid-Beveland in. Kwartierdrost Johan Willem Schorer kreeg opdracht naar Zuid-Beveland af te reizen om de gemeente besturen ter plekke te instrueren. De commissie van secretarissen op Zuid-

Archief | 2011 | | pagina 78