Besluit GOUDEN STUKKEN 87 om zich aan hun lot te ontworstelen. Ze leefden een marginaal bestaan net zoals hun ouders en vervielen soms tot de armenkas. Daaraan heeft het decreet van een verlichte vorst niets kunnen veranderen. Met de vormgeving van zijn campagne voor borstvoeding, gaf Lodewijk Napoleon blijk van inzicht in de lokale verhoudingen en gebruiken. Hij wist hoe hij de Zuid- Bevelandse bevolking kon winnen voor de goede zaak. Hij entte een nieuw ritueel op bestaande gebruiken: het plechtige deel van de kroning' werd gevolgd door een volksfeest en hij voegde aan de oude betekenis van het hoofdsieraad een nieuwe symbolische waarde toe. Predikanten en andere geestelijken zette hij doelbewust in voor zijn promotiecampagne. Maar tegelijkertijd moeten we constateren dat het om een eenmansactie van de koning ging, die geen blijvend effect had. Het initiatief stuitte allereerst op de stugge sociaal-economische praktijk, waarin vrouwenarbeid noodzakelijk was om als gezin te overleven. Maar ook een gebrek aan draagvlak onder de Zeeuwse bestuurders stond voortzetting van het initiatief in de weg. De provinciale en lokale machthebbers schaarden zich niet achter de inzichten van de vorst. Trouw voerden zij in 1809 de koninklijke verordening uit, maar nadat Lodewijk in 1810 het veld had moeten ruimen, vernemen we er niets meer over. Ook niet nadat vier jaar later alle Fransen de provincie hadden verlaten. De Zeeuwse bestuurders hebben geen voortzetting gegeven aan de actie van de koning. Het zou nog tot na het midden van de negentiende eeuw duren eer de zuigelingensterfte hen weer beroerde. Het initiatief daartoe ging toen uit van vooruitstrevende artsen.47

Archief | 2011 | | pagina 89