JAARVERSLAGEN 2011 159 Activiteitencommissie De eerste serie lezingen in dit kalenderjaar was in februari gewijd aan 'Muziek en psychologie'. Prof. dr. AA. Clement benaderde dit onderwerp van uit de com ponist, de zender en prof. dr. R.F.W. Diekstra belichtte het onderwerp vanuit de luisteraar, de ontvanger. De lezingen van prof. Clement hadden als titels 'De com ponist als verteller: muzikant, medicus, mathematicus of meer?' en 'Het wereld beeld weerspiegeld: muziek voor kenners en liefhebbers'. Prof. Diekstra sprak achtereenvolgens over 'Muziek, is het voor de oren van het lichaam of van de ziel?' en 'Over de psychologie van de Opera: van Monteverdi tot Verdi'. Deze lezingen kregen een ruime belangstelling. De tweede serie colleges in september en oktober had als titel 'Bevolkingsgroei een probleem?. Drs. N. van Nimwegen opende met een lezing getiteld 'Op weg naar 10 miljard?'. Prof. dr. L.J.G. van Wissen sprak over 'Regionale bevolkingskrimp: kunnen we leren van krimpervaringen van elders?' en deze serie werd afgerond door prof. dr. H.B. Entzinger met een lezing 'Bevordert migratie een evenwichtiger bevolkings ontwikkeling in de wereld?' Voor deze lezingen hadden we, ook gezien de actuele aandacht voor krimp en migratie, op een grotere belangstelling gerekend. 'Ondernemende en risicovolle handel en scheepvaart vanuit Walcheren' was in november de titel van de derde cyclus. Mede dankzij in het Zeeuws Archief aanwe zige bronnenmateriaal sprak drs. I.J. van Loo over 'Naar de West. De Zeeuwse risi covolle handel en scheepvaart tijdens de Gouden Eeuw (1572-1672)'. Dr. R. Paesie hield een lezing over 'De illegale goederen- en slavenhandel op West-Afrika en de Spaanse koloniën in Amerika, 1670-1720'. De laatste lezing van dit jaar werd door dr. J. Francke gegeven over 'Patriotten noch piraten. De Zeeuwse commissievaart tussen 1672 en 1713'. De belangstelling voor deze lezingen was bemoedigend. De jaarlijkse excursie ging dit jaar naar Heusden en de ruim dertig deelnemers beoordeelden de lezing over de geschiedenis van Heusden en de rondwandeling in twee groepen door dit fraaie vestingstadje (mede door het prachtige weer) als erg positief. In de loop van 2011 hebben achtereenvolgens de heren J. de Nijs en C.J. Luijk de commissie verlaten en is de heer A van Klaveren als voorzitter tot de commissie toegetreden. De commissie stelt verheugd vast dat de digitale informatie over de lezingen via de website van het Genootschap in de loop van dit kalenderjaar sterk is verbeterd. Commissie tot redactie van Archief en Werken De Commissie tot redactie van Archief en Werken is uit hoofde van artikel 41 van de statuten van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen door het bestuur belast met het verzorgen van de uitgave van het jaarboek van het Genootschap Archief; mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappenvan publicaties in de reeks Werken uitgegeven door het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en van catalogi van de verzamelingen. Jaargang 2011 van het Archiefvcvsch ij n t in de zomer van 2012. Deze uitgave bevat een bijdrage van Andrew Little getiteld 'God pardon our making them in our discourse so centemptible an enemy! Zeeland-led Winter Naval Operations, 1664-1666, during the Second Anglo-Dutch War (1664-1667)', een taalkundige

Archief | 2012 | | pagina 161