162 JAARVERSLAGEN 2011 die zijn verzameld door Cambridge. In 2001 schonk Jacques Moraal dertien stenen visnetverzwaarders uit Aden, door Cambridge zelf daar gevonden, aan de volken kundige collectie (zie ook het In memoriam van Jacques Moraal in: Zeeland 19.1 (2010)). Het kleitabletje meet circa 4 bij 3 cm. en is aan beide zijden beschreven. Het is nage noeg gaaf, alleen aan de onderkant van de voorzijde is er een kleine beschadiging. Het dateert van ongeveer 2100 v. Chr. en is afkomstig uit de oude Soemerische stad Lagash in, tegenwoordig, het zuiden van Irak tussen de rivieren Eufraat en Tigris. Het is een mooi voorbeeld van een kleine administratieve tekst (een zogenoemde messenger textuit de Ur III periode (derde dynastie). Er bestond toen een bloei ende bureaucratie, waarbij de taken rond het beheer van de tempels nauwkeurig werden opgetekend. Boekhoudkundige en administratieve aantekeningen werden vooral op kleitabletjes gemaakt. De tekst betreft een verdeling van rantsoenen bier, brood en olie over acht verschillende personen. Het is geschreven in Soemerisch spijkerschrift of cuneiform (wigvormig) schrift. Met een rietstengel werden wig- en spijkervormige inkepingen in een kleitablet gemaakt. De tekst luidt volgens bijge voegde beschrijving met (Engelse) vertaling van Philip Cambridge: voorzijde: 5 sila bier, 3 sila brood, 2 gin olie [voor] Shu-Ishtar, die het gerst controleert. 2 sila bier, 2 sila brood, 2 gin olie [voor] Lugal-amar-ku. 3 sila brood [voor] de man van Hupuku. 2 sila bier, 2 sila brood [voor] voor de lijfwacht. 2 sila bier, 2 sila brood, 2 gin olie [voor] de bewaker. 2 sila bier, 2 sila brood, 2 gin olie [voor] Abu [beschadiging]. achterzijde: 2 sila bier, 2 sila brood, 2 [gin olie] [voor] de redu van de grootvizier. 2 sila bier, 2 sila brood, 2 gin olie [voor] de man van de priester van Ishkur. Uitbetaald de 26ste dag [van de] maand van het festival van Dumuzi. Dumuzi is de Soemerische god van de vruchtbaarheid. Het festival vindt plaats in het oogstseizoen (de zesde maand). Ishkur is de Soemerische god van storm en regen. Een sila en een gin zijn inhoudsmaten. Een sila is circa 0,85 liter en een gin is 1/60 sila. Voor het brood zal de hoeveelheid meel worden bedoeld.

Archief | 2012 | | pagina 164